Do 2017 r. na Śląsku 14 nowych inwestorów i 1,7 tys. miejsc pracy

Na ponad 150 negocjowanych obecnie przez PAIiZ nowych projektów kilkanaście dotyczy szeroko rozumianego Śląska - przekazał prezes Agencji Sławomir Majman. Jego zdaniem do 2017 r. powinny one dać 1,7-1,8 tys. nowych miejsc pracy, w tym 1,3 tys. w produkcji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Do 2017 r. na Śląsku 14 nowych inwestorów i 1,7 tys. miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 sty 2015 18:27


Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych uczestniczył w zorganizowanym w środę (21 stycznia) w Bytomiu spotkaniu przedstawicieli powołanego 7 stycznia międzyresortowego zespołu ds. wzmocnienia potencjału przemysłowego Śląska z samorządowcami z regionu. Powołanie zespołu premier Ewa Kopacz zapowiedziała w kontekście prac nad założeniami restrukturyzacji branży górnictwa węgla kamiennego.

Majman zaakcentował, że jednym z zadań zespołu jest znalezienie dla Śląska nowej alternatywy dla górnictwa, które choć zapewne będzie jeszcze istniało przez kilkadziesiąt lat, to nie będzie już główną gałęzią gospodarczą regionu. "Tą nową alternatywą jest nowe uprzemysłowienie" - zaznaczył.

"Żeby to nowe uprzemysłowienie mogło mieć miejsce, potrzebujemy po pierwsze zasobów ludzkich i ich zinwentaryzowania; m.in. ilu ludzi pracujących w tej chwili w górnictwie będzie chciało albo będzie musiało z tego górnictwa wyjść. Po drugie potrzebujemy zinwentaryzowania i być może zwiększenia ilości dostępnych terenów inwestycyjnych" - wskazał Majman.

"Wreszcie po trzecie trzeba zapolować na inwestorów - po nowemu, pokazując im nową twarz śląskiego uprzemysłowienia" - dodał.

Zdaniem szefa PAIiZ wydarzenia ostatnich paru tygodni stworzyły klimat dla regionu, który może przełożyć się na przyspieszenie procesów związanych z jego dalszym rozwojem. "Mam nadzieję, że niektóre rozwiązania, których wdrażanie trwałoby znacznie dłużej, z uwagi na to, że zaczęto mówić o restrukturyzacji w regionie, mają szansę być przyjęte znacznie wcześniej, szybciej" - ocenił Majman.

Jak zaznaczył, z niedawnego przeglądu negocjowanych obecnie przez PAIiZ nowych projektów inwestycyjnych wynika, że na szeroko rozumianym Śląsku ok. 14-15 nowych inwestycji powinno zapewnić w perspektywie 2017 r. ok. 1,7-1,8 tys. miejsc pracy. To głównie branża motoryzacyjna - części i komponenty dla przemysłu motoryzacyjnego - oraz elektroniczna. Ok. 400-450 miejsc pracy miałoby się znaleźć w centrach usług dla przemysłu.

Dyrektor departamentu inwestycji zagranicznych Iwona Chojnowska-Haponik dodała, że w Polsce nowe projekty inwestycyjne są na niemal równym poziomie z reinwestycjami (czyli projektami przewidującymi dalszy rozwój wcześniejszych inwestycji).

"Tylko w ostatnich trzech miesiącach zorganizowaliśmy cztery wizyty na Śląsku do posadowionych już tu inwestorów i którzy mają dalsze plany rozwojowe. Oni rosną organicznie, mają plany rozwojowe, nowe pomysły. Chcemy teraz ich zaszczepiać ideą, na którą będą środki: działalności badawczo-rozwojowej" - wskazała Chojnowska-Haponik.

Wyjaśniła, że bez rozwijania takiej działalności obecnie działające w Polsce firmy produkcyjne w kolejnych latach zaczną myśleć o wycofywaniu się do tańszych krajów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.