Dlaczego warto zatrudniać osoby po pięćdziesiątce?

Istnieje wiele negatywnych stereotypów na temat pracowników 50+. Zarzuca się im brak kompetencji w zakresie obsługi nowoczesnych technologii, wolniejsze przyswajanie nowych umiejętności oraz obawę przed zmianami. Tymczasem obecni 50-latkowie posiadają szereg zalet, które wyróżniają ich na rynku pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dlaczego warto zatrudniać osoby po pięćdziesiątce?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

21 mar 2016 12:51


Z badań wynika jednak, że ponad 80 proc. przedsiębiorców prowadzi rekrutację w grupie wiekowej 50+. Równocześnie, w blisko 43 proc. firm stanowią oni niewielki odsetek pracowników. Tymczasem obecni 50-latkowie posiadają szereg zalet, które wyróżniają ich na rynku pracy.

Czytaj też: Młodzi szybciej awansują i częściej dostają podwyżkę niż osoby 50+

- Blisko 56 proc. przedsiębiorców przyznaje, że zdaje sobie sprawę z tego, że osoby po 50-tce mają kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia. Musimy jednak zacząć przyzwyczajać się do myśli, że pracowników w tym przedziale wiekowym będzie coraz więcej. Demografii nie uda nam się oszukać. Społeczeństwo starzeje się w zastraszającym tempie i coraz trudniej będzie nam zastępować kolejne generacje. Do 2050 roku 40 proc. społeczeństwa będzie po 60-tce - komentuje Hanna Listek, dyrektor zarządzająca spółki Polski HR.

Czytaj też: BPO tylko dla młodych? Sektor sięga po pracowników 50+

- Zarówno pracodawcy, potencjalni pracownicy, jak i HR-owcy stoją przed wielkim wyzwaniem. Nie możemy pozwolić na sytuację, w której 50-latek traci pracę i nie ma dla niego zajęcia. Na emeryturę jest zdecydowanie za wcześnie, a są to osoby w pełni sił. Osoby 50+ często nie są po prostu brane pod uwagę przy rekrutacji, a doskonale mogłyby uzupełnić zespół czy to w biznesie czy usługach lub pracy fizycznej. Większy udział osób 50+ na rynku pracy jest niezbędny do wypełnienia luki w zasobach ludzkich – dodaje Listek.

Eksperci Loyd wskazali 5 powodów, dla których przedsiębiorcy powinni zatrudniać pracowników 50+. Oto one.

Są zmotywowani

Motywacja pracowników 50+ jest często o wiele większa niż w przypadku ich młodszych kolegów. Bardziej angażują się oni w wykonywanie swoich obowiązków, nie tylko przez strach przed utratą pracy, ale także z chęci udowodnienia swojej wartości. W dodatku wbrew powszechnym stereotypom, rzadziej niż młodsi pracownicy korzystają ze zwolnień lekarskich. Jak się okazuje, unikanie pracy jest ściśle związane z poziomem satysfakcji z jej wykonywania.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

italents.pl 2016-03-22 14:31:32

Oczywiście, że warto zatrudniać takie osoby. Ludzie po 50 są doświadczeni, znają naprawdę swoją wartość i mogą wiele nauczyć młodych teoretycznie przygotowanych do życia ludzi...