Dlaczego rekrutujący odrzucają kandydatów?

Gdy kandydatura ubiegającego się o pracę zostaje odrzucona, szukający pracy zastanawia się dlaczego. Jest przekonany, że posiada wszystkie kwalifikacje na dane stanowisko, a jego rozmowa o pracę wypadła dobrze. Mimo to nie otrzymał propozycji pracy. Jaki jest powód?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dlaczego rekrutujący odrzucają kandydatów?

PODZIEL SIĘ


Autor: JK

27 lis 2013 19:12


Bardzo często aplikujący nie dostają wystarczającej informacji zwrotnej, która pomogłaby im odpowiedzieć na to pytanie. Z perspektywy przedstawiciela działu HR jakakolwiek dyskusja na ten temat jest mało prawdopodobna. Często, aby uniknąć rozmaitych konsekwencji, organizacje po prostu unikają udzielania jakichkolwiek wyjaśnień.

Jest wiele powodów, dla których aplikujący kandydaci nie są wybierani. Jednym z nich jest wybór innej osoby, która wydaje się bardziej dopasowana nie tylko w kwestii kwalifikacji, ale także w stylu pracy i podejścia do niej.

Czasami rekrutacja na stanowisko, o które się ubiega kandydat zostanie wstrzymana. Może się to zdarzyć nagle, gdy na przykład pojawią się nowe informacje na temat budżetu czy też reorganizacji firmy. Jeśli rekrutacja zostanie wznowiona, przedstawiciele działu HR mogą ponowić kontakt z potencjalnymi pracownikami lub po prostu rozpocząć nowy proces rekrutacyjny.

Pracy można nie dostać również wtedy, gdy udzieli się zbyt wielu informacji osobistych. Odrobina wiedzy na temat życia osobistego pracownika może rzucić światło na to, kim jest i pomóc w zbudowaniu relacji z rozmówcą. Należy jednak zachować umiar. Bez względu na to, jak komfortowo kandydat czuje się podczas spotkania, musi pamiętać o byciu rzeczowym.

Rekrutowany, który był zbyt mało entuzjastyczny, także może zostać odrzucony. Firmy poszukują osób, które naprawdę są zainteresowane proponowanym stanowiskiem i podjęciem w niej pracy. Poszukiwani są ci, którzy wniosą wiele do organizacji i są gotowi do ponadprzeciętnych działań. Entuzjazm kandydata przejawia się głównie poprzez zaangażowanie, podejście oraz umiejętność wyartykułowania, co może wnieść do organizacji. Wpływ ma również ciekawość i pytania, jakie zadaje podczas rozmowy.

* oprac. za Greg Simpson, Lee Hecht Harrison

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.