PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Dlaczego młodzi nie garną się do pracy w logistyce? Są dwie przyczyny

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 21 maj 2021 20:00

Brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników to jeden z kluczowych problemów, z jakim mierzy się branża logistyczna. I nie chodzi tu wyłącznie o kierowców, ale też o specjalistów od nowych technologii, bo logistyka na dobre stawia na automatyzację i robotyzację.

Dlaczego młodzi nie garną się do pracy w logistyce? Są dwie przyczyny
Do rozwoju logistyki w najbliższych latach według respondentów badania przyczynią się również autonomiczne pojazdy w dystrybucji (28 proc.) oraz rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji (28 proc.) (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • ManpowerGroup we współpracy z Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania przygotował raport „Logistyka w Polsce”. 
 • Brak odpowiedniego wsparcia ze strony systemów IT, niedobór wykwalifikowanej kadry oraz zbyt wysokie koszty logistyki to główne hamulce rozwoju logistyki w Polsce i wyzwania, z jakimi mierzy się branża.
 • Jej przyszłość? Automatyzacja i robotyzacja w magazynach, rozwiązania z obszaru big data analytics i autonomiczne wózki AGV.

Z opublikowanego 21 maja raportu „Logistyka w Polsce” wynika, że polskie przedsiębiorstwa pozytywnie oceniają sektor logistyki – 80 proc. ocenia go dobrze lub bardzo dobrze. Opinie firm dotyczące wpływu brexitu na atrakcyjność branży również są optymistyczne – 44 proc. szacuje, że jego wpływ będzie korzystny w perspektywie długofalowej. Co więcej, większość badanych przedsiębiorstw (84 proc.) planuje wzrosty obrotów w bieżącym roku – najczęściej w granicach 10-30 proc.

- Ostatnie miesiące, upływające pod znakiem koronawirusa, przyniosły wyraźne wzrosty w wielu obszarach sektora logistyki, a optymizm firm nie uległ osłabieniu. Wszyscy jesteśmy aktywnymi uczestnikami tego zjawiska, przyczyniając się do dynamicznego rozwoju logistyki chociażby poprzez robienie zakupów w kanale e-commerce. Czerpią z tego korzyści firmy kurierskie, osiągając rekordowe wyniki, jak i znamienita większość całego sektora logistyki - mówi Tomasz Walenczak, dyrektor Manpower.

Z kolei dr hab. Arkadiusz Kawa, dyrektor Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania dodaje, że polscy menedżerowie dość wysoko oceniają sektor logistyki w Polsce. Jednocześnie tylko 14 proc. organizuje procesy logistyczne samodzielnie, a 86 proc. współpracuje z firmami logistycznymi.

- Oznacza to, że polski rynek logistyki osiągnął już dojrzałość, a usługi logistyczne są dość powszechnie stosowane i cieszą się uznaniem - mówi Arkadiusz Kawa.

Technologia w tyle

Z badania wynika, że większość firm mierzy się z tymi samymi wyzwaniami. Najczęściej jest to brak odpowiedniego wsparcia ze strony systemów IT, o czym mówi 38 proc. badanych, a także niedobór wykwalifikowanej kadry, o czym wspomina 34 proc. respondentów. Na zbyt wysokie koszty logistyki narzeka 31 proc. reprezentantów sektora, niewłaściwy zapas wskazuje jako problem 28 proc. specjalistów logistyki, zaś 25 proc. zwraca uwagę na trudną współpracę z przewoźnikami.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Dlaczego młodzi nie garną się do pracy w logistyce? Są dwie przyczyny

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • M 2021-05-22 17:44:59

  Nowe technologie maja to do siebie ze nalezy wyszkolić w nich wlasnych pracowników...

  • Pep 2021-05-22 18:08:46

   Szkolić własnych pracowników? Mówisz jakbyśmy żyli na zachodzie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA