Dlaczego banki zwalniają? Przez fuzje, technologie i oprocentowanie kredytów

Czarne chmury zebrały się nad pracownikami sektora bankowego w Polsce. Szykują się gigantyczne zwolnienia. Powodem nie tylko fuzje.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dlaczego banki zwalniają? Przez fuzje, technologie i oprocentowanie kredytów

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

6 mar 2015 5:00


W ostatnich miesiącach, jeśli mówiono o bankach, to głównie w kontekście kredytów we frankach. Czy te odbiją się nie tylko na kieszeniach frankowiczów, ale też banków, które udzielały kredytów w szwajcarskiej walucie?

– Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w zeszłym roku sektor bankowy miał 15 mld zł zysku, a kurs franka będzie oscylował w okolicach ok. 3,90 zł, libor będzie obniżony, to banki nie będą tracić – twierdzi dr Przemysław Kuk z Narodowego Banku Polskiego.

W jego opinii, jeśli banki będą decydowały się na szukanie oszczędności i cięcia etatów, to z zupełnie innych powodów, niż frank szwajcarski.

– Prędzej stanie się to przez obniżone stopy procentowe czy niższe opłaty za karty płatnicze, a także przez rozwój bankowości elektronicznej i otwieranie placówek typu smart – wyjaśnia. – W tym momencie sytuacja banków jest bardzo dobra, mają zyski i wszystko wskazuje na to, że tak będzie przez dłuższy czas – dodaje.

Żeby jednak te dobre wyniki utrzymać, banki nie wahają się zwalniać. Zupełnie niedawno, bo 4 marca, bank PKO BP ogłosił, że jeszcze w tym roku zwolni nawet 1065 osób. Z kolei w wyniku fuzji banku BGŻ i BNP Paribas, z pracą pożegna się ok. 1,8 tys. osób.

Doświadczenia ostatnich lat pokazały, że bankowe fuzje to bankowe zwolnienia – kiedy w 2007 r. Pekao przejmował BPH, pracę straciło 2,5 tys. osób. Przejęcie w 2010 r. BZ WBK przez Santandera zakończyło się likwidacją 500 etatów. Wchłonięcie przez Getin Bank DnB Nord - 650 wypowiedzeń, a połączenie banków Raiffeisen i Polbank (dziś Raiffeisen Polbank) skutkuje zwolnieniem 800 osób.

Fuzje to jednak nie jedyny powód zmiany liczby pracowników w sektorze. Jak zauważa analityk Wojciech Boczoń w portalu Bankier.pl, w latach 2007-2009 banki inwestowały w sieć dystrybucji kredytów mieszkaniowych i zwiększały wówczas zatrudnienie. Wprowadzenie nowych regulacji w zakresie udzielania kredytów mieszkaniowych i wycofanie kredytów w walutach pociągnęły za sobą konieczność restrukturyzacji sieci i zatrudnienia.

Inną kwestią jest rozwój bankowości mobilnej. Polacy coraz rzadziej odwiedzają bankowe oddziały. Jak wynika z danych opublikowanych przez Związek Banków Polskich, żeby załatwić swoje sprawy – 12,6 mln Polaków korzysta aktywnie z bankowości internetowej, a 3,5 mln Polaków z bankowości mobilnej - wynika z kolei z danych zebranych przez PRnews.pl.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.