×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Depopulacja: Tylko praca może powstrzymać młodych przed emigracją

- W Polsce praca jest możliwa do znalezienia, ale często nie jest to praca satysfakcjonująca, która zapewnia minimum stabilizacji – tłumaczy prof. Krystian Heffner z Katedry Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Depopulacja: Tylko praca może powstrzymać młodych przed emigracją
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Depopulacja staje się (a może już się stała) największym problemem w polskich gminach, miastach i powiatach. A mówiąc ściśle, nie tyle może sama depopulacja, co jej konsekwencje finansowe (bo wyludnianie się miast w drastyczny sposób przekładać się będzie na ich finanse) i polityczno-rozwojowe (bo tracące mieszkańców ośrodki tracić też będą na znaczeniu). Tymczasem prognozy demografów wskazują, że będzie jeszcze gorzej. Do roku 2050 liczba mieszkańców Polski zmniejszy się o 4,5 miliona. Z dużych ośrodków szczególnie mocno odczują skutki depopulacji miasta Górnego Śląska i Zagłębia, a także Łódź.

Podejmowane przez samorządy działania można z grubsza podzielić na dwie grupy: pierwsze zmierzają do zwiększenia dzietności (lub przynajmniej ułatwienia wychowania dzieci) wśród już posiadanych mieszkańców, drugie nastawione są na „pozyskanie” osób do tej pory mieszkających poza terenem gminy.

Czytaj też: Młodzi Polacy wolą emigrować niż zapożyczać się w kraju

– Pierwsza i podstawowa sprawa to jest praca i rozwój gospodarczy. Jeśli samorząd nie zrobi wszystkiego, aby zbudować silną gospodarkę lokalną, jeżeli nie będziemy zabiegać o to, by uzbrajać kolejne tereny inwestycyjne, to żadne programy socjalne, wychowawcze, zabiegi PR-owskie nie pomogą – uważa Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. Na kolejnych miejscach w swym zestawieniu sytuuje inwestycje w instytucje pomocowe (żłobki i przedszkola) oraz lokalne programy socjalne (od stycznia gmina wypłaca własne becikowe, rodziny wielodzietne mogą też liczyć na najniższą opłatę za wywóz śmieci).

– Gdy ludzie będą mieli pracę, z której mogą być zadowoleni, czyli przynajmniej częściowo zrealizować swoje potrzeby, i będzie to sytuacja stabilna przez przynajmniej dekadę, to mogą się zdecydować na dzieci. Tymczasem w Polsce praca jest możliwa do znalezienia, ale często nie jest to praca satysfakcjonująca, która zapewnia minimum stabilizacji – tłumaczy prof. Krystian Heffner z Katedry Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Jak dodaje, postępująca depopulacja sprawi, że wcześniej czy później nie unikniemy dyskusji o przyjęciu do Polski migrantów.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Depopulacja: Tylko praca może powstrzymać młodych przed emigracją

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA