PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

DeLaval ułatwi pracę działów personalnych

  • Autor: JS
  • 7 cze 2017 15:03

Grupa DeLaval, światowy lider w przemyśle mleczarskim, zdecydował się na wdrożenie kolejnych modułów systemu SAP SuccessFactors: Recruiting - do wsparcia rekrutacji oraz Learning – do kompleksowego zarządzania szkoleniami.

DeLaval ułatwi pracę działów personalnych
Do tej pory Grupa DeLaval wdrożyła już wiele modułów systemu SAP Success Factors umożliwiającego zarządzanie kapitałem ludzkim w chmurze(fot. zdj. ilustracyjne, delaval.pl)
REKLAMA

• Moduły te zostaną równolegle uruchomione w 10 językach, we wszystkich spółkach Grupy, zlokalizowanych w 43 krajach.

• Za realizację projektu odpowiada GAVDI Szwecja, a prace wdrożeniowe wykonywane są przez konsultantów GAVDI Polska.  

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Do tej pory Grupa DeLaval wdrożyła już wiele modułów systemu SAP SuccessFactors umożliwiającego zarządzanie kapitałem ludzkim w chmurze. Wykorzystywana jest baza informacji kadrowych o pracownikach (Employee Central) dzięki której usprawniono i ujednolicono procesy w takich obszarach jak naliczanie premii (Variable Pay) i zarządzanie nieobecnościami pracowników (Time off). Grupa korzysta również z funkcjonalności  zarządzania przez cele (Performance & Goals), zarządzania sukcesją i rozwojem (Succession & Development), a także zarządzania wynagrodzeniami (Compensation). Dzięki temu, menadżerowie mają dostęp do najważniejszych informacji z poziomu urządzeń mobilnych, niezależnie od czasu i miejsca. Implementacja modułów do wsparcia rekrutacji (Recruiting) oraz zarządzania szkoleniami (Learning) to konsekwentnie realizowany przez firmę plan rozwoju systemu, zakładający ujednolicenie i zoptymalizowanie procesów we wszystkich spółkach Grupy. 

Dzięki wdrażanemu modułowi Recruiting menadżerowie i działy personalne zyskają wsparcie na każdym etapie procesu rekrutacyjnego poczynając od wnioskowania o rekrutację, poprzez tworzenie i publikację ogłoszeń oraz gromadzenie i analizę danych zgłaszających się kandydatów wewnętrznych i zewnętrznych, odzwierciedlenie w systemie kolejnych kroków procesu selekcji aż do wyboru osób do zatrudnienia. Uprawnione osoby będą miały pełen wgląd w informacje o kandydacie na każdym etapie procesu rekrutacyjnego. Możliwe będzie również monitorowanie efektywności procesów rekrutacji. Dzięki nowoczesnemu narzędziu kandydaci zyskają możliwość uczestniczenia w procesach najlepiej dopasowanych do ich kompetencji.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: DeLaval ułatwi pracę działów personalnych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA