Danone przenosi produkcję do Bierunia. Nie zostawia jednak pracowników na lodzie

Z końcem marca przyszłego roku bieruńska fabryka Danone stanie się jedynym zakładem koncernu działającym w Polsce. Pracownikom, którzy w stolicy stracą pracę, pracodawca pomoże w znalezieniu nowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Danone przenosi produkcję do Bierunia. Nie zostawia jednak pracowników na lodzie

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

19 sie 2015 11:40


Eugeniusz Święcicki, szef Solidarności w firmie i wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego NSZZ „S” podkreśla, że o planach likwidacji fabryki w Warszawie dyrekcja Danone poinformowała w kwietniu. - Ta decyzja została uzasadniona koniecznością zbilansowania kosztów i podniesienia konkurencyjności koncernu - mówi przewodniczący.

Program Dobrowolnych Odejść W Danone

Produkcja wygaszana będzie stopniowo. Do 31 marca 2016 roku zlikwidowanych zostanie 170 miejsc pracy na linii produkcyjnej oraz 33 stanowiska w innych działach. Chociaż do definitywnego zamknięcia zakładu zostało kilka miesięcy, organizacje związkowe już uzgodniły z pracodawcą warunki, na jakich pracownicy odejdą z firmy. Porozumienie dotyczące Programu Dobrowolnych Odejść wynegocjowane zostało w lipcu.

Czytaj też: Przemysław Pohrybieniuk, dyrektor Danone przeszedł do ACCA Poland

- Podpisaliśmy bardzo korzystny program. Było to możliwe dlatego, że Danone od wielu lat współpracuje ze związkami zawodowymi. Jest to koncern, który chce mieć związki w swoich zakładach – zaznacza szef Solidarności w firmie.

PDO uruchomiony zostanie w listopadzie. Jaki informuje Święcicki, pracodawca zobowiązał się, że odchodzącym pracownikom zapewni pomoc w znalezieniu nowej pracy.

- Została wynajęta firma zajmująca się doradztwem zawodowym, która wspólnie z działem HR przygotowuje indywidualne plany rozwoju pracowników. Każdy sam określi, co chciałby dalej robić, rozwijać się w zawodzie wykonywanym do tej pory, czy zdobyć nowe kwalifikacje. Pracodawca pokryje koszty szkoleń i przekwalifikowań - podkreśla przewodniczący związku.

Przeprowadzka do Bierunia

Atrakcyjne propozycje zostały też przygotowane dla pracowników, którzy dalej będą chcieli pracować w firmie i zdecydują się na przeprowadzkę do Bierunia. Takich osób jest jednak niewiele. Większość ma rodziny, dzieci i nie może sobie pozwolić na zmianę miejsca zamieszkania.

Przeniesienie produkcji do Bierunia wiąże się ze sporymi wyzwaniami dla pracowników tej fabryki. - Przejmiemy produkcję zupełnie nowych produktów. W Warszawie produkowane są jogurty, a u nas serki homogenizowane, Danonki dla dzieci oraz Activia i Actimel. Trzeba będzie przeszkolić pracowników, przyjąć nowych i rozbudować zakład - wyjaśnia Święcicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.