PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Daimler, Volkswagen, Toyota: Branża motoryzacyjna rośnie w siłę

 • Justyna Koc
  jk
 • 6 mar 2017 11:02

• 1,7 miliarda euro – tyle w ubiegłym roku wyniosły nakłady inwestycyjne w projektach realizowanych przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
• Jednym z liderów inwestycji zagranicznych była branża motoryzacyjna.
• W Polsce zostały ulokowane fabryki takich międzynarodowych koncernów jak Daimler, Volkswagen czy Toyota. Znajdzie w nich pracę kilka tysięcy osób.

Daimler, Volkswagen, Toyota: Branża motoryzacyjna rośnie w siłę
W zakładach Toyoty, Daimlera, Volkswagena i LG Chem zatrudnienie znajdzie ponad 4 tys. pracowników. (Fot. Fotolia)
REKLAMA

Miniony rok Polska Agencja Inwestycji i Handlu zakończyła z 64 pozytywnymi decyzjami i rekordowymi nakładami inwestycyjnymi na poziomie 1,74 mld euro. Dzięki zapoczątkowanym w 2016 roku projektom powstanie ponad 16 tys. nowych miejsc pracy.

– Miniony rok był rekordowy dla inwestycji w Polsce, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Nakłady inwestycyjne wzrosły ponad dwukrotnie do 1,7 mld euro, a dzięki inwestycjom powstanie ponad 16 tys. miejsc pracy. Najważniejsze decyzje inwestycyjne podjęły w ubiegłym roku międzynarodowe korporacje takie jak Daimler, pokazując, że Polska jest stabilną i atrakcyjną destynacją dla inwestorów zagranicznych – mówi Krzysztof Senger, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Polska potentatem w sektorze motoryzacyjnym

Jak wynika ze statystyk agencji, 12 projektów zrealizowano w sektorze motoryzacyjnym. Wśród kluczowych inwestorów, którzy w 2016 roku pojawili się albo reinwestowali na polskim rynku, są globalne marki, takie jak Daimler, który w Jaworze zbuduje fabrykę silników samochodowych nowej generacji oraz Toyota planująca otworzyć w Wałbrzychu fabrykę automatycznych skrzyń biegów. Japoński koncern chce też rozbudować zakład silników w Jelczu-Laskowicach. Koszt obu inwestycji wyniesie 650 mln euro.

Czytaj też:16 województw i dziesiątki inwestycji

Kolejny motoryzacyjny gigant – Volkswagen w październiku ubiegłego roku w Białężycach koło Wrześni oddał do użytku zakład produkujący auta dostawcze, który powstał kosztem 800 mln euro.

– Polska jest potentatem w sektorze motoryzacyjnym, zarówno pasażerskim, jak i komercyjnym. Także w sektorze zaawansowanych usług dla biznesu i branżach produkcyjnych związanych z zaawansowanymi technologiami. Jesteśmy hubem automotive, który przyciąga dużo technologicznych i innowacyjnych rozwiązań. Potwierdza to inwestycja LG Chem i inne projekty z tego sektora – dodaje Krzysztof Senger.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Daimler, Volkswagen, Toyota: Branża motoryzacyjna rośnie w siłę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jędrek 2017-03-09 09:05:49

  Obecnie Toyota dyktuje warunki i wyznacza trendy w motoryzacji. Inne koncerny zostały w tyle. Coraz większa popularność i dostępność hybryd takich jak Prius czy Auris tylko będzie nakręcała popyt. Fajnie jakby zagościli u nas na dłużej.

 • Marian 2017-03-06 13:07:43

  Potencjał jest, bo mamy dobrych ludzi.

 • Kolarz 2017-03-06 11:59:31

  Branża motoryzacyjna będzie notowała wzrosty na całym światowym rynku a zwłaszcza tak innowacyjne pomysły jakimi może się pochwalić choćby Toyota. Inwestycje w samochody hybrydowe, zasilane wodorem czy nawet pracę nad autonomicznym samochodem to tylko wierzchołek góry lodowe. Dobrze by było gdyby Toyota na dłużej i u nas zagościła bo potencjał jest.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA