Czynniki sezonowe ponownie sprowadziły bezrobocie powyżej 10 proc.

- Wzrost bezrobocia w czasie zimy jest nieuchronny ze względu na duży wpływ, jaki czynniki sezonowe wywierają na sytuację na polskim rynku pracy - mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czynniki sezonowe ponownie sprowadziły bezrobocie powyżej 10 proc.

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

9 lut 2016 9:11


Jak wynika z najnowszych szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w styczniu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 10,3 proc. wobec 9,8 proc. na koniec ubiegłego roku. Zdaniem ekspertów to czynniki sezonowe ponownie sprowadziły bezrobocie powyżej 10 proc.

- Wzrost bezrobocia w czasie zimy jest nieuchronny ze względu na duży wpływ, jaki czynniki sezonowe wywierają na sytuację na polskim rynku pracy. Styczeń zawsze jest najgorszym miesiącem w tym aspekcie. Wzrost odsetka osób pozostających bez zatrudnienia o 0,5 pkt proc. w tym kontekście nie jest wyjątkowo negatywnym sygnałem. Kolejny miesiąc nie powinien być istotnie gorszy od stycznia, a od marca lub najpóźniej kwietnia możemy spodziewać się powrotu do stosunkowo dynamicznego spadku bezrobocia - komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Początek roku to tradycyjnie najgorszy okres dla polskiego rynku pracy. Zatrudnienie sezonowe - w tym te związane ze świętami Bożego Narodzenia - jest już w tym czasie zakończone, co sprawia, że bezrobotnych jest więcej niż w miesiącach letnich.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.