PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Czy wyższe wykształcenie nadal gwarantuje dobrą pracę?

 • Karolina Markowska
  KM
 • 24 paź 2019 13:45

Szacuje się, że każdego roku na rynek pracy wkracza blisko 350 000 absolwentów szkół wyższych. Zauważyć można jednak spadek znaczenia wyższego wykształcenia. Czy zatem tytuł magistra zupełnie stracił wartość?

Czy wyższe wykształcenie nadal gwarantuje dobrą pracę?
Adobe Stock
REKLAMA
 • Są branże, w których wyższe wykształcenie to wymóg. Tytuł magistra nadal pozostaje niezbędnym elementem pracy np. w korporacjach.
 • Wielu firmom zarzuca się, że w ogłoszeniu o pracy zamieszczają wymóg posiadania dyplomu wyższej uczelni, podczas gdy w procesie rekrutacji ma on później niewielkie znaczenie.
 • Poszerzanie lub zdobywanie wiedzy to istotny element rozwoju, a podczas rekrutacji pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na ten element CV.

Prócz takich zawodów jak prawnik czy lekarz, gdzie dyplom ukończenia studiów jest niezbędny, pojawiają się branże, gdzie zaświadczenie o ukończeniu szkoły jest jednym z wymogów otrzymania pracy. 

Tytuł magistra nadal pozostaje niezbędnym elementem pracy np. w korporacjach. Duże znaczenie ma szczególnie na stanowiskach, w których od pracownika oczekuje się specjalistycznej wiedzy oraz budowania autorytetu (menedżerskie lub eksperckie).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Współcześnie duże znaczenie ma nie tylko sam fakt zdobycia dyplomu wyższej uczelni, ale przede wszystkim kierunek ukończonych studiów - wyjaśnia Sebastian Popiel, współzałożyciel firmy People.

Wielu firmom zarzuca się, że w ogłoszeniu o pracy zamieszczają wymóg posiadania dyplomu wyższej uczelni, podczas gdy w procesie rekrutacji ma on później niewielkie znaczenie.

- Pracodawcy rzeczywiście nadal pytają o to, czy osoba aplikująca na dane stanowisko ukończyła uczelnie wyższą, choć jednocześnie coraz rzadziej stanowi to przewagę nad innymi kandydatami. Coraz większy wybór kierunków studiów i uczelni wyższych sprawia, że na rynku pracy dynamicznie rośnie liczba magistrów, a co za tym idzie, tytuł ten powoli traci na znaczeniu i po prostu przestaje być wyróżnikiem – dodaje Popiel.

O ile zdobycie pracy popartej dyplomem nie jest dziś trudne na przykład dla pracowników z branży IT, tak zdecydowanie większe wyzwanie stoi przed absolwentami studiów humanistycznych. Tu, jak podkreślają specjaliści, naprzeciw wychodzą kursy i szkolenia. Można w ten sposób pogłębić zdobytą już wiedzę i nabyć nowe umiejętności. 

Poszerzanie lub zdobywanie wiedzy to istotny element rozwoju, a podczas rekrutacji pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na ten element CV. Certyfikaty stanowią ponadto dowód ambitnego podejścia kandydata do własnej kariery zawodowej.

- Nie można też zapominać, że najważniejszy rodzaj nauki, to ten podczas pracy, gdzie zdobywamy praktyczne doświadczenie, uczymy się relacji międzyludzkich i zasad funkcjonowania w środowisku korporacyjnym, a z każdym awansem przyswajamy coraz to nowszą wiedzę oraz cenione na rynku pracy umiejętności - dodaje Popiel. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Czy wyższe wykształcenie nadal gwarantuje dobrą pracę?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • PPyra 2019-11-30 21:47:51

  Ja uczę się w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku: Asystentka stomatologiczna. Jestem bardzo zadowolona z wyboru szkoły. Fajny klimat i atmosfera. Nauczyciele posiadają ogromną wiedze i w sposób przyswajalny przekazują nam swoją wiedzę. Bez problemu łączę naukę z pracą ;)

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA