×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Czy wróci obowiązkowa służba wojskowa? Minister mówi o planach

 • Autor: PAP/JP
 • 27 sty 2023 11:02

Nie ma potrzeby przywracania zasadniczej obowiązkowej służby wojskowej; sprawdziła się dobrowolna. Przeszkoliliśmy ponad 16 tys. ochotników, więcej niż zakładaliśmy - powiedział w piątek wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

Czy wróci obowiązkowa służba wojskowa? Minister mówi o planach
Czy zostanie przywrócona zasadnicza obowiązkowa służba wojskowa? (fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Na antenie radia RFM FM wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa był pytany o skalę odejść żołnierzy z armii.
 • Ociepa powiedział, że "odkąd rządzi Zjednoczona Prawica zwiększa się liczba żołnierzy Wojska Polskiego, więc nawet jeśli jest więcej odejść, to jest też więcej nowych żołnierzy".
 • Dopytywany, czy zostanie przywrócona zasadnicza obowiązkowa służba wojskowa, wiceszef MON powiedział, że "dziś nie ma takich planów".

"Skupiamy się, więc na zwiększaniu liczebności - zawodowego Wojska Polskiego, terytorialnej służby wojskowej i takich mechanizmów, jak wprowadza zasadnicza dobrowolna służba wojskowa" - powiedział wiceminister Ociepa. Dodał, że przyrost liczebny chętnych w tych formacjach jest wystarczający.

Nie ma planów przywrócenia zasadniczej obowiązkowej służby wojskowej

Dopytywany, czy zostanie przywrócona zasadnicza obowiązkowa służba wojskowa, wiceszef MON powiedział, że "dziś nie ma takich planów". Zaznaczył, że "sprawdziła się zasadnicza dobrowolna służba wojskowa, ponieważ przeszkolonych zostało w ubiegłym roku ponad 16 tys. ochotników". "To jest więcej niż zakładaliśmy" podkreślił Ociepa.

"Ten rodzaj służby cieszy się dużą popularnościom. Nie ma, więc dziś potrzeby przywracania zasadniczej obowiązkowej służby wojskowej" - zastrzegł wiceminister obrony narodowej. Przyznał też, że "nie ma konsensusu społecznego wokół przywracania tego rodzaju służby".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Czy wróci obowiązkowa służba wojskowa? Minister mówi o planach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • wiesław nowak 2023-02-01 19:02:32

  Póki co, oby jak najdłużej, niebyło potrzeby wprowadzenia kilkuletniej obowiązkowej służby wojskowej dla młodych Polaków Jednak obecnie, niezbędne jest, by wprowadzić obowiązkowe powszechne wojskowe szkolenia dla młodzieży powyżej 16 roku, uczniów szkół średnich i studentów uczelni, w okresie wakacji, finansowane przez WP Szkolenia 4 tygodniowe, a dla studentów 6 tygodniowe, każdego roku, Tak by nabyto młodzieńczej kondycji zdrowotnej, następnie poznanie dyscypliny wojskowej, musztry, Później zasady budowy i posługiwania sie bronią, W kolejnym etapie udział w ćwiczeniach terenowych i symulacyjnych walk i bojowego użycia broni Na koniec poznanie sprzętu wojskowego zgodną z kształceniem i zainteresowaniem, Poza uczniami/studentami, każdy dorosły obywatel / elka, mieszkaniec Polski, winien odbywać co 3 lata, 4 tygodniowe szkolenia zgodne z wykształceniem, zainteresowaniem, predyspozycjami, płatne w obowiązującym minimalnym wynagrodzeniu Pracodawca udziela bezpłatny urlop z dodatkiem wyrównującym do połowy miesięcznego wynagrodzenia, uwzględniając wynagrodzenie z WP Jesteśmy w takim położeniu geopolitycznym, ze obecnie, jest to konieczność i każdy musi zaakceptować ten obowiązek

 • Klaudiusz. 2023-01-28 22:37:59

  Tak na wszelki wypadek każdy młody mężczyzna w Polsce powinien przejść podstawowe szkolenie wojskowe minimum cztero-sześcio miesięczne.

 • bodzio 2023-01-27 12:25:25

  "Nawet gdyby wszyscy, którzy złożyli wypowiedzenie wytrwali w tej decyzji, to i tak będziemy mieli przyrost żołnierzy Wojska Polskiego" - czyli rezygnuja ficerowie, instruktorzy i specjalisci ale mamy wiecej "miesa armatniego"! Czym to sie rozni od doktryny putina?

  • Konrad 2023-02-01 16:44:07

   A może rezygnują "ciotki" które wyczuły trochę niebezpieczeństwa i pędem uciekają pod spódnice mamusi. Dobrze ze wojsko pozbędzie się ludzi z których i tak w razie godziny "W" byłoby więcej wstydu niż pożytku. Powinni jednak oddać jakiś procent pensji za kilka lat wstecz!

 • Pabloo 2023-01-27 12:10:11

  *popularnością - nie om. Poprawcie to bo aż w oczy gryzie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA