Czy młodzi są szczególnie zagrożeni bezrobociem?

Jeżeli sytuacja gospodarcza w Polsce nie poprawi się, to w 2014 r. bezrobocie może przekroczyć 14 proc. - szacuje Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami. Z jego prognoz wynika, że w przyszłym roku 50 proc. wszystkich bezrobotnych mogą stanowić młodzi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy młodzi są szczególnie zagrożeni bezrobociem?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

27 gru 2013 12:26


Analitycy stowarzyszenia wyliczyli, iż średnie roczne bezrobocie w 2013 r. wyniosło ok. 13,6 proc. Podkreślili, że biorąc pod uwagę niekorzystne uwarunkowania gospodarcze, liczbę osób wchodzących na rynek pracy, zwolnienia grupowe, nowe regulacje dotyczące umów oraz niski przyrost PKB i nakładów inwestycyjnych, w 2014 roku może ono przekroczyć nawet 14 proc.

Najbardziej poszkodowanymi będą w przyszłym roku - zdaniem specjalistów - młodzi, najkrócej związani z rynkiem pracy - do 24. roku życia oraz między 25. a 34. rokiem życia. Osoby do 24. roku życia będą stanowiły ok. 19,2 proc. wszystkich bezrobotnych, a znajdujące się w grupie wiekowej od 25 do 34 lat - ok. 29,5 proc. Co oznacza, że prawie 50 proc. wszystkich bezrobotnych będą stanowić osoby do 34. roku życia.

Czytaj też: Bezpłatne staże przyczyniają się do wykluczenia z rynku pracy zdolnych młodych ludzi

- Bezrobocie młodych jest niepokojącym zjawiskiem i rodzi szereg negatywnych skutków dla całej gospodarki. Jednak szczególnie niebezpieczne jest w aktualnej sytuacji demograficznej Polski, gdyż bezpośrednio wpływa nie tylko na dalsze obniżanie się wskaźnika przyrostu naturalnego, ale i wzrost poziomu emigracji zarobkowej - ocenił cytowany w komunikacie stowarzyszenia prezes PSZK Piotr Palikowski.

Jego zdaniem zmniejszy się też skuteczność polityki prorodzinnej państwa, bo młodzi nie zaczną zakładać rodzin, jeżeli nie będą mieć pracy.

Jak podkreśliło stowarzyszenie, trudna sytuacja na rynku pracy dotyczy całej Unii Europejskiej. Na walkę z bezrobociem młodych Unia chce przeznaczyć 8 mld euro. Ułatwienie młodym wejścia na rynek pracy ma się odbyć poprzez zapewnianie im pożyczek na preferencyjnych warunkach, czasowych dopłat do pensji, staży w firmach, czy programów wspierających rozpoczęcie kariery zawodowej.

Ważną rolę mają odegrać biura pośrednictwa pracy i izby pracy. Eksperci ostrzegają jednak, iż wdrożenie takich rozwiązań na gruncie polskim może nie udać się bez poważnej zmiany mentalności oraz wzmocnienia partnerstwa pomiędzy przedsiębiorstwami a instytucjami edukacyjnymi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.