×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Czy cudzoziemcy uratują polski rynek pracy?

Mniej Polaków oznacza mniej rąk do pracy. Liczba zgonów przekracza znacznie liczbę urodzeń, jeszcze kilka lat temu w Polsce rodziło się rocznie o ponad 100 tysięcy dzieci więcej niż dziś. Być może ratunkiem są cudzoziemcy.

Czy cudzoziemcy uratują polski rynek pracy?
W 2022 roku już ponad milion obcokrajowców odprowadzało legalnie składki ZUS (foto. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Gdy Główny Urząd Statystyczny policzył Polaków, okazało się, że jest nas rekordowo mało – bo nieco ponad 37 mln. To ponad milion mniej niż w 2011 r., gdy przeprowadzano poprzedni spis powszechny.

Problem w tym, że jesteśmy także coraz starsi. W wieku poprodukcyjnym, czyli po 60 (w przypadku kobiet) lub 65 (w przypadku mężczyzn) roku życia jest już ponad 22 proc. Polaków, a w wieku przedprodukcyjnym (do lat 17) – nieco ponad 18 proc.. To oznacza, że zwrot "zastępowalność pokoleń" stracił właśnie na znaczeniu.

Być może ratunkiem dla rynku pracy są cudzoziemcy

W 2021 r. urzędy wojewódzkie rozpatrzyły rekordową liczbę wniosków dotyczących udzielenia zezwolenia na pobyt dla cudzoziemców. Decyzje otrzymało nieco ponad 270 tys. osób. To o 30 proc. więcej zakończonych spraw niż w 2020 r.

Cudzoziemcy migrują do Polski głównie w celu podejmowania pracy. W związku z tym najpopularniejszymi regionami, w których się osiedlają, są województwa z dużymi aglomeracjami miejskimi. W 2021 r. najwięcej decyzji dotyczących zezwoleń na pobyt wydały: Mazowiecki Urząd Wojewódzki – 80,5 tys., Małopolski Urząd Wojewódzki – 31,8 tys., Wielkopolski Urząd Wojewódzki – 28,5 tys. oraz Dolnośląski Urząd Wojewódzki – 26,3 tys.

Cudzoziemcy to już 5 proc. wszystkich urodzeń w Polsce

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Czy cudzoziemcy uratują polski rynek pracy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Bogdan 2023-03-14 20:45:06

  A może by tak najpierw zapewnić miejsca w żłobkach, przedszkolach, szkołach i w ogóle mieszkania dla rodowitych Polaków a potem dopiero zająć się pomaganiem?

 • . . . 2023-03-13 21:09:54

  Może i mniej urodzeń. Ale też jest obecnie mniej ofert pracy (dużo jest ogłoszeń sztucznych). Rynek nasycony obcokrajowcami. Dobrze , że im pomagamy i w ogóle. Ale na chwilę obecną nie ma pracy dla Polaków. Sama szukam pracy. Ukrainka czy Ukrainiec od razu dostaje pracę. Ostatnio po rozmowie kwalifikacyjnej ( miałam najwyższe wyniki testów oraz najlepiej mi poszło) nie dostałam pracy. Na pytanie dlaczego. Odpowiedziała mi Pani , że szefowa kazała wziąść na to stanowisko Ukrainkę. Mimo, że uważam by im pomagać, to jednak popadanie w skrajność jest złe. I to nie tylko moja opinia... Wielu Polaków tak ma. Uważam, że to jest niesprawiedliwe. Chcę pracować, a tu pustki, a jak już się odezwą to klops... Tylko raz mi powiedziano prosto w twarz, że kazano zatrudnić Ukrainkę. Ale widziałam na tym stanowisku, gdzie aplikowałam, że też przyjęli Ukrainkę. Gdzie się nie spojrzy to kiepsko płacą, albo zatrudniają Ukraińców. Po 2 miesiącach szukania pracy by mieć za co żyć porzuciła bym swoje ambicje, dumę i poszła nawet za sprzątaczkę, byle zarabiać. Ale tu też nie mogę pracować ( bo potrzebują zaświadczenia o niepełnosprawności). Jedna wielka lipa.

  • m. 2023-03-13 22:43:19

   Niestety, to prawda. Polak we własnym kraju jest spychany na margines. Chore.

 • Ania 2023-03-13 20:35:22

  Ilu jeszcze orzyjmiecie tych ukraińców już chyba wystarczy.Wszystko majä za darmo a Polak płaci za to w sklepach

 • Kuleczka 2023-03-13 20:32:51

  I dobrze, skoro Polacy nie garną się do pracy, bo wolą siedzieć na zasiłkach dla bezrobotnych i robić kolejne dzieciaki albo wiecznie studiować byle nie podjąć zatrudnienia

 • Krzysztof 2023-03-13 19:44:01

  Niedługo z Polski zrobią ukrainę

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA