PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Częstochowa: Bezrobocie najniższe od 10 lat

Obecna stopa bezrobocia w Częstochowie, na poziomie 6,5 proc., jest najniższa od co najmniej 10 lat – poinformował podczas sesji rady miasta prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

 • Autor: PAP/JS
 • 27 paź 2016 19:42
Częstochowa: Bezrobocie najniższe od 10 lat
Stopa bezrobocia zanotowana w Częstochowie w końcu września, to już tylko 6,5 proc., przy średniej krajowej 8,3 proc. i średniej wojewódzkiej 6,7 proc. (fot. wikipedia)
REKLAMA

Jak mówił, według informacji Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie ogólna liczba bezrobotnych zarejestrowanych w mieście w końcu września wyniosła 6920 osób, czyli o 280 osób mniej niż w końcu sierpnia, a o 2459 osób mniej niż rok wcześniej.

"Stopa bezrobocia zanotowana w Częstochowie w końcu września, to już tylko 6,5 proc., przy średniej krajowej 8,3 proc. i średniej wojewódzkiej 6,7 proc." - powiedział Matyjaszczyk.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Tak niskiej stopy bezrobocia w mieście nie notują statystyki dostępne na stronie Powiatowego Urzędu Pracy sięgające 2006 r. Doczekaliśmy też czasu, kiedy rejestrowane bezrobocie w Częstochowie jest niższe od średniej krajowej i zbliża się do średniej wojewódzkiej" - zaznaczył prezydent tego miasta.

Z kolei według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach stopa bezrobocia dla całego woj. śląskiego wyniosła na koniec września 6,7 proc.; w mieście Częstochowa - 6,7 proc., z kolei w powiatach: częstochowskim - 11,4 proc., myszkowskim - 11,2 proc., a kłobuckim - 9,3 proc.

Spośród powiatów woj. śląskiego najwięcej osób zarejestrowanych jako bezrobotne notowano według danych WUP w Bytomiu (7555 osób), Sosnowcu (7232 osoby) i Częstochowie (6920 osób). Na przeciwległym końcu listy rankingowej lokowały się powiaty o małej liczbie mieszkańców: bieruńsko-lędziński (930 osób bezrobotnych), Świętochłowice (1242 osoby) oraz Żory (1308 osób).

W podregionach woj. śląskiego najniższą stopę bezrobocia zanotowano w tym czasie w podregionach tyskim (3,9 proc.) i katowickim (4,6 proc.); a potem kolejno w: bielskim (5,7 proc.), gliwickim (6,0 proc.), rybnickim (7,1 proc.), częstochowskim (8,6 proc.) i sosnowieckim (9,8 proc.). Najwyższą stopę bezrobocia miał podregion bytomski (11,1 proc.).

Według przedstawionej w czwartek przez Matyjaszczyka informacji o ewidencji ludności wydziału spraw obywatelskich częstochowskiego magistratu 25 października br. liczba osób zameldowanych w Częstochowie wynosiła 221 551 osób, w tym zameldowanych na pobyt stały - 217 344 osoby.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Częstochowa: Bezrobocie najniższe od 10 lat

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Koniec destabilizowania Państwa Polskiego przez PiS-PSL, nie będziemy dłużej zorganizowanych grup przestępczych Partii finansować w postaci subwencji z budżetu Państwa Polskiego. 2017-12-18 08:15:23

  Patologi KRUS nie będziemy dłużej utrzymywać z środków publicznych ZUS, sprzeczne nawet z zasadami etyki. Zobaczcie jakie drogie mają ciągniki pseudo rolniki, jakie inne sprzęty Naszym kosztem z dopłat Unijnych zakupili. Ubiegłoroczna nowela ustawa z 14 kwietnia 2016 roku weszła w życie 30 kwietnia 2016 roku o obrocie ziemi rolnej wyłącznie przez rolnika, przypieczętowała iż jesteśmy poróżnieni. Z uczciwych podatników ZUS z obrębów miast zrobiono gorszy sort, kobiety z miast jak w obozach koncentracyjnych faszystowskich niebawem ustawiać będą zbiorowo do dymania zamiast brakujących jałówek w oborach. Ustawa z dnia 10 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.2015 poz.1338 grunty rolne należało wyłączyć spod konturów budynków mieszkalnych , przepisy w tym zakresie mieliśmy przejrzyste ) gorycz została przelana, parobki z miast mogą jedynie kupić do 30arów działki jako nieruchomość (Dz. U z 2016 roku poz. 585), XXI wiek równouprawnienie ? Demokracja praworządność jaka, społeczeństwo w obrębach miast jak nic nie miało tak wciąż nic nie ma(niewolnicy bez żadnych praw). W związku z powyższym jaki mamy wybór do głosowania w najbliższych wyborach, wolność,równość w Polsce przez bolszewie żydowską została stłumiona.

 • Największa afera finansowa w historii świata ! 2017-12-11 08:52:50

  Państwo demokratyczne charakteryzować się powinno pod względem przestrzegania prawa, w przeciwnym wypadku łamiemy podstawową zasadę członkostwa Państw w Unii Europejskiej. Polska jest najbardziej przestępczym krajem demokratycznym w świecie, starości powiatowi od lat łamią prawa człowieka zaś w Stanach Zjednoczonych ścigane jest powyższe przestępstwo na równi z zabójstwem, odbierają Nam wolność i resztki godności osobistej, wprowadzili do obiegu prawnego najcięższego kalibru przestępstwa które destabilizują całą Unie Europejską. Mapy geodezyjno kartograficzne są sfałszowane (zasadnicze, usunięto oznaczenia klasyfikacji gruntów R-III,IV,V,VI itd.), co za tym idzie wprowadzono zmiany w księgach wieczystych nie zgodne ze stanem faktycznym, aktami notarialnymi zakupów gruntów rolnych które nigdy nie zostały wyłączone z produkcji rolnej. Największa afera gospodarcza w świecie, właściciele gruntów nawet nie byli stronami postępowań .

 • KE obiela Polskę nadzorem pod względem praworządności i zorganizowanej przestępczości na szczeblach administracji, dlaczego w związku z poniższym mamy taki burdel wciąż w kraju? 2017-12-10 08:02:35

  Do Marek S. : Mamy nadzieje iż Komisja Europejska potraktuje Was ujmując kolokwialnie po męsku , w związku z największą aferą gospodarczą w świecie gruntową blokową umiejętnie przez obecną władzę, społeczeństwo w obrębach miast jak nic nie miało,tak wciąż nic nie ma. Gnidy złodziejskie samorządowe, składamy zawiadomienia do Prokuratur , pieniążki wyłudzone w podatkach od nieruchomości budowlanych nie rolnych nigdy nie wyłączonych z produkcji rolnej wyegzekwujemy z odsetkami ustawowymi.

 • Marek.S. 2017-11-09 06:23:02

  Największa w historii powojennej Polski afera gruntowa, masowych zmian przeznaczenia gruntów rolnych wszystkich klas na cele nie rolnicze 2011-2014rok w związku z modernizacjami gruntów z środków Unijnych gdzie właściciele gruntów nawet nie otrzymali stosunku prawnego wobec ewidencji gruntów. W związku z ustawą patologiczną z dnia 10 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.2015 poz.1338) podpisaną przez Andrzeja Dudę 27 sierpnia 2015roku wprowadzili następujące zmiany tylko dla rolników: 1) w art. 4 w pkt 28 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 29 i 30 w brzmieniu: „29) zwartej zabudowie – rozumie się przez to zgrupowanie nie mniej niż 5 budynków, za wyjątkiem budynków o funkcji wyłącznie gospodarczej, pomiędzy którymi największa odległość sąsiadujących ze sobą budynków nie przekracza 100 m; 30) obszarze zwartej zabudowy – rozumie się przez to obszar wyznaczony przez obwiednię prowadzoną w odległości 50 m od zewnętrznych krawędzi skrajnych budynków tworzących zwartą zabudowę lub po zewnętrznych granicach działek, na których położone są te budynki, jeśli ich odległość od tych granic jest mniejsza niż 50 m.”; 2) w art. 7: a) w ust. 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie: „1) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III – wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, z zastrzeżeniem ust. 2a,”, b) po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu: „2a. Nie wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III, jeżeli grunty te spełniają łącznie następujące warunki: 1) co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy; 2) położone są w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz. 782); 3) położone są w odległości nie większej niż 50 metrów od drogi publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 460, 774 i 870); 4) ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części.”. Oficjalnie niszczą obręby miejskie i zasady od dziesiątków lat przyjęte, po dwóch latach piastowania wyłączności nad władzą w Polsce przez PiS i wcześniejszą aferą gruntową celem dobra porządku prawnego po przywróceniu gruntów w obrębach miast do stanu pierwotnego „zrobili z Nas dziadów”, ostatnie dno!!!

 • Alicja Pasłęka 2017-11-08 12:42:06

  Ofert pracy w Częstochowie przybywa, to fakt - wystarczy przeanalizować ilość ofert pracy na topowych wyszukiwarkach ogłoszeń typu jobs.pl czy na portalach z lokalnymi ogłoszeniami pracy w Częstochowie. Mam nadzieję, że także warunki pracy i płacy będą atrakcyjniejsze dla pracowników.

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.