Czeka nas kolejna fala emigracji zarobkowej

Drastyczne zwolnienia, które zapowiedziało wiele firm, to sygnał, że być może w 2013 r. będziemy świadkami kolejnej fali migracji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czeka nas kolejna fala emigracji zarobkowej

PODZIEL SIĘ


Autor: Anna Goc

22 kwi 2013 9:00


Na pojawiające się co jakiś czas fale emigracji zarobkowej wpływa zarówno sytuacja na polskich rynku pracy, jak i w krajach, do których pracownicy chcą wyjechać. Tu od kilku lat niezmiennie najczęściej wybierane są Niemcy, Wielka Brytania i Skandynawia. Coraz częściej pojawiają się także Stany Zjednoczone.

Jak pokazuje opracowany przez ManpowerGroup raport „Mobilność zawodowa", Polacy zdecydowanie częściej wybierają emigrację zarobkową do innego państwa, niż przeprowadzkę w obrębie własnego kraju.

W pierwszych falach migracji zarobkowej, pracę za granicą wybierali głównie ludzie młodzi. - Także obecnie to oni najczęściej deklarują chęć wyjazdu - twierdzi Katarzyna Daniek, ekspert agencji zatrudnienia ManpowerGroup.

Z kolei z raportu Work Service wynika, że w 2012 r. 2,5 razy więcej osób niż rok wcześniej było chętnych do wyjazdu za pracą.

Wśród osób, które często deklarują możliwość wyjazdu za pracą największą grupę stanowią świeżo upieczeni absolwenci uczelni, wśród których stopa bezrobocia jest najwyższa. Najczęściej wyjeżdżają osoby, które mają za granicą jakiś znajomych.

Niezmiennie grupą, która decyduje się najczęściej na wyjazdy zarobkowe są mężczyźni. Z badania Work Service wynika, że wśród mężczyzn w ubiegłym roku zanotowano znaczny wzrost zainteresowania wyjazdem za pracą - z 15 proc. do 36 proc.

Najczęściej wyjeżdżają osoby mieszkające w wioskach, które mają rodzinę na utrzymaniu, nie mają pracy i są niejako zmuszone do podjęcia jakichś kroków. Osoby znajdujące się w podobnej sytuacji, ale mieszkające w większych aglomeracjach, w pierwszej kolejności szukają pracy w okolicznych miastach czy w mniejszych miejscowościach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.