PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Czas na zmiany. Pandemia to dobry czas na przebranżowienie

  • Justyna Koc
    jk
  • 15 sie 2020 6:00

Koronawirus zmienił rynek pracy. Niektóre sektory zostały zamrożone, inne z kolei miały się bardzo dobrze. Tym samym zmieniło się zapotrzebowanie na pracowników. W jakich zawodach najłatwiej znaleźć pracę?

Czas na zmiany. Pandemia to dobry czas na przebranżowienie
Cenione będą osoby, które nie boją się zmian oraz potrafią dobrze organizować pracę własną. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W czasach pandemii zyskiwać będą te zawody, które mogą być wykonywane w dużej mierze zdalnie - w ten sposób pracować może analityk finansowy, księgowy, czy grafik komputerowy.
  • Zwiększyło się również zapotrzebowanie na kurierów, programistów, specjalistów od marketingu internetowego oraz na wszystkie zawody związane z opieką medyczną i branżą farmaceutyczną.
  • Najważniejsza cecha, jaka powinna wyróżniać zarówno pracowników, jak i przedsiębiorców, chcących dobrze sobie radzić bez względu na okoliczności, to elastyczność. 

Podsumowując trzy miesiące lockdownu okazało się, że najszybciej w nowej sytuacji odnalazły się dwa najmłodsze pokolenia – Y i Z. Elastyczne godziny pracy, możliwość pracy poza biurem – pracownicy z tych pokoleń właśnie tego oczekiwali od pracodawcy i stało się to możliwe w większej liczbie firm.

Ale jednocześnie jest to właśnie ta grupa, którą zwolnienia spowodowane kryzysem mogą dotknąć najbardziej. Są w niej pracownicy z najkrótszym stażem pracy, często zatrudniani w oparciu o umowy na czas określony lub umowy-zlecenia.  Z najnowszych danych GUS wynika, że w drugim kwartale grono bezrobotnych w wieku do 30 lat powiększyło się o 40 tys. osób. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Eksperci nie mają wątpliwości, że wejście na rynek pracy młodych osób bez doświadczenia zawodowego opóźni się z powodu pandemii. Konsekwencje obecnego kryzysu mogą być długofalowe.

- Badania wyraźnie pokazują, że kandydaci stawiający pierwsze kroki na rynku w trudniejszych okresach są narażeni na większe ryzyko utraty pracy, niższe wynagrodzenia czy mniejsze szanse na znalezienie dobrej pracy nawet 20 czy 30 lat później. Jeśli więc obecna sytuacja będzie się przedłużać, a kondycja rynku pracy pogarszać, wówczas pokolenia, które w tej chwili kończą edukację, odczują negatywne skutki tej sytuacji – wskazuje Iga Magda, prof. SGH i wiceprezes Instytutu Badań Strukturalnych.

Czytaj więcej: Lockdown Generation? Młodzi pracownicy boleśnie odczują skutki pandemii

Elastyczność w cenie

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czas na zmiany. Pandemia to dobry czas na przebranżowienie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA