Zależnie od tego, na jakim etapie rozwoju życiowego jesteśmy, różnie patrzymy na kwestię zmiany pracy. Młoda osoba po studiach będzie częściej myśleć o zmianie ze względu na poszukiwanie takich zadań i kultury organizacyjnej, w której będzie chciała realizować swoje plany zawodowe.
Czytaj też: Pracownicy gotowi zmienić pracę za wyższe wynagrodzenie. Co na to pracodawcy?
Z kolei osoba z doświadczeniem 5-6 letnim będzie szukała zmian w sytuacji, kiedy będzie to podyktowane możliwością awansu, wyższego wynagrodzenia i wykorzystania swojego doświadczenia. Inne podejście ma osoba, która zbliża się do wieku emerytalnego - w tym przypadku ciągłość zatrudnienia ma duże znaczenie.
Potrzeba bezpieczeństwa i stałego zatrudnienia ma też znaczenie dla osób, które wzięły kredyty hipoteczne czy mają inne zobowiązania finansowe lub rodzinne. W tych przypadkach najtrudniej jest podjąć decyzję o zmianie pracy, gdyż pojawia się zawsze obawa o to, czy w nowej organizacji się sprawdzimy, czy nie okaże się ona jednak zmianą typu z deszczu pod rynnę.
Czytaj też: Większość menedżerów nie zawaha się odejść z pracy. Wystarczy lepsza oferta
Należy przy tym pamiętać, że potrzeby każdego z nas są bardzo indywidualnym pojęciem i też nie można na sztywno dzielić grup, którym łatwiej czy też trudniej podjąć decyzję o zmianie miejsca zatrudnienia.
Kolejną bardzo istotną przyczyną zmiany pracy jest poczucie osiągnięcia maksymalnego poziomu rozwoju kompetencji i zdobycia doświadczenia w ramach organizacji. Na odejście z pracy decydują się osoby, które odczuwają negatywne skutki marazmu i narastającego poczucia braku satysfakcji z wykonywanych zadań.
Motywacja do zmiany pracy
Często w trakcie rozmów z kandydatami do pracy można usłyszeć, że powodem udziału w rekrutacji, a tym samym zmiany pracy, jest chęć dalszego rozwoju i poszukiwanie nowych wyzwań. Można to interpretować różnie - jako rozwój związany ze zmianą środowiska, branży, jako chęć zdobycia nowego doświadczenia i podniesienia kompetencji.