Czas na zmiany. Kiedy warto zmienić pracę?

Długość pracy w jednej firmie zależy przede wszystkim od potrzeb danej osoby, jej gotowości do zmian, a także od polityki prowadzonej przez pracodawcę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czas na zmiany. Kiedy warto zmienić pracę?

PODZIEL SIĘ


Autor: Ewa Przedmojska

1 paź 2014 5:19


Zależnie od tego, na jakim etapie rozwoju życiowego jesteśmy, różnie patrzymy na kwestię zmiany pracy. Młoda osoba po studiach będzie częściej myśleć o zmianie ze względu na poszukiwanie takich zadań i kultury organizacyjnej, w której będzie chciała realizować swoje plany zawodowe.

Czytaj też: Pracownicy gotowi zmienić pracę za wyższe wynagrodzenie. Co na to pracodawcy?

Z kolei osoba z doświadczeniem 5-6 letnim będzie szukała zmian w sytuacji, kiedy będzie to podyktowane możliwością awansu, wyższego wynagrodzenia i wykorzystania swojego doświadczenia. Inne podejście ma osoba, która zbliża się do wieku emerytalnego - w tym przypadku ciągłość zatrudnienia ma duże znaczenie.

Potrzeba bezpieczeństwa i stałego zatrudnienia ma też znaczenie dla osób, które wzięły kredyty hipoteczne czy mają inne zobowiązania finansowe lub rodzinne. W tych przypadkach najtrudniej jest podjąć decyzję o zmianie pracy, gdyż pojawia się zawsze obawa o to, czy w nowej organizacji się sprawdzimy, czy nie okaże się ona jednak zmianą typu z deszczu pod rynnę.

Czytaj też: Większość menedżerów nie zawaha się odejść z pracy. Wystarczy lepsza oferta

Należy przy tym pamiętać, że potrzeby każdego z nas są bardzo indywidualnym pojęciem i też nie można na sztywno dzielić grup, którym łatwiej czy też trudniej podjąć decyzję o zmianie miejsca zatrudnienia.

Kolejną bardzo istotną przyczyną zmiany pracy jest poczucie osiągnięcia maksymalnego poziomu rozwoju kompetencji i zdobycia doświadczenia w ramach organizacji. Na odejście z pracy decydują się osoby, które odczuwają negatywne skutki marazmu i narastającego poczucia braku satysfakcji z wykonywanych zadań.

Motywacja do zmiany pracy

Często w trakcie rozmów z kandydatami do pracy można usłyszeć, że powodem udziału w rekrutacji, a tym samym zmiany pracy, jest chęć dalszego rozwoju i poszukiwanie nowych wyzwań. Można to interpretować różnie - jako rozwój związany ze zmianą środowiska, branży, jako chęć zdobycia nowego doświadczenia i podniesienia kompetencji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.