PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Czas docenić pracowników 50+. Pandemia uwypukliła ich zalety

  • Justyna Koc
    jk
  • 29 gru 2020 12:00

Wydłużenie aktywności zawodowej pracowników po 50-tym roku życia należy do priorytetowych działań krajów Unii Europejskiej. Zgodnie z założeniami Strategii Lizbońskiej przyjętej przez kraje UE w 2000 r., jednym z celów Unii Europejskiej jest osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata na poziomie nie niższym niż 50 proc.

Czas docenić pracowników 50+. Pandemia uwypukliła ich zalety
Z 16 mln aktywnych zawodowo Polaków, przeszło 25 proc. było powyżej 50 roku życia (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Z danych Eurostatu wynika, że wskaźnik zatrudnienia osób z pokolenia 50+ w wielu europejskich państwach przekracza 60 proc.
  • Tymczasem w Polsce osoba po 50-tce postrzegana jest jako mało atrakcyjny kandydat na pracownika - dojrzali pracownicy oceniani są jako mniej wydajni, słabsi i pozbawieni umiejętności kreatywnych. 
  • Badanie „Power Generation” zaprzecza stereotypom, że pokolenie 50+ marzy już tylko o emeryturze. Aż 37 proc. lubi poszerzać swoje umiejętności i korzysta z różnych kursów i szkoleń, a 26 proc. deklaruje, że rozpoczęło naukę języków obcych.

Margaret Thatcher została premierem Wielkiej Brytanii mając 54 lata, Ray Kroc założył McDonald's mając 52 lata, a Anthony Hopkins rozpoczął karierę jako 54-latek.

Według raportu UBS / PwC “Billionaires” opublikowanego w listopadzie 2019 r., średni wiek wśród 2101 posiadających większość globalnych dóbr miliarderów z 66 krajów z majątkiem o łącznej wartości 8,5 bln dol. netto wynosił 66 lat, a nowo mianowanych na stanowiska sędziego w USA - 50 lat.

Pokolenie 50+ rządzi światem

Z danych Eurostatu wynika, że wskaźnik zatrudnienia osób z pokolenia 50+ w wielu europejskich państwach przekracza 60 proc., np. w Niemczech wynosi 64 proc., a w Szwecji aż 74 proc. Dojrzali pracownicy w porównaniu z młodszymi stanowią cenny kapitał każdej organizacji. Zrozumieli to już nasi europejscy sąsiedzi, m.in. Niemcy i Finowie, wprowadzając kompleksowe programy wsparcia dla osób 50+ oraz inwestując sporo w profilaktykę prozdrowotną dla tej grupy społecznej.

Czytaj też: Są doświadczeni i lojalni, mimo to mało kto planuje ich zatrudniać. Randstad Polska chce to zmienić

Analiza przeprowadzona przez Korn Ferry, globalną firmę konsultingową wskazuje, że średni wiek (CEO) dyrektora generalnego lub prezesa w różnych branżach to 58 lat, przy czym najstarszy ma średnio 60 lat w usługach finansowych, a najmłodszy 55 lat w sektorze technologicznym. Natomiast średni wiek CMO (dyrektora marketingu) to 52 lata, przy czym najstarszy średni wiek to 54 lata w sektorach nauk przyrodniczych i usług zawodowych, a najmłodszy 50 lat w sektorze konsumenckim. Dla dyrektorów IT odpowiedzialnych za rozwój i wdrożenia technologii informacyjnych (CIO) jest to średnio 51 lat. Obecnie średnia wieku prawników w Stanach Zjednoczonych wynosi 50 lat, zaledwie trzy dekady temu było to 39 lat. W samym USA tylko 4 proc. praktykujących prawników ma mniej niż 30 lat.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Czas docenić pracowników 50+. Pandemia uwypukliła ich zalety

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Wojtek 2020-12-29 15:16:10

    Fajnie czytać takie rzeczy. Niestety rzeczywistość na całym świecie jest zupełnie inna. Od ponad 30 lat (!) co jakiś czas słyszę że jestem za stary

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA