Cyfryzacja banków szansą dla polskich specjalistów IT

W świetle rosnącej konkurencji wśród europejskich banków cyfryzacja staje się warunkiem koniecznym dla utrzymania udziałów rynkowych. Do największych trudności z nią związanych zalicza się brak wykwalifikowanej kadry.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Cyfryzacja banków szansą dla polskich specjalistów IT

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

27 paź 2015 20:13


Jak wynika z raportu GFT Group, "The Secrets of Digital Banking Success", większość graczy na europejskim rynku bankowym poczyniła już pierwsze kroki w kierunku cyfryzacji. 9 na 10 banków posiada lub pracuje nad strategią digitalizacji. Proces ten jest jednak daleki od ukończenia.

Zaledwie 8 proc. ankietowanych przyznało, że udało im się sfinalizować wprowadzenie cyfrowych rozwiązań. Pozostali respondenci wśród najpilniejszych potrzeb, na pierwszym miejscu wymieniają zbudowanie platformy internetowej.

Jak pokazuje badanie, szybka i sprawna cyfryzacja jest warunkiem koniecznym dla utrzymania udziałów rynkowych, zwłaszcza w świetle rosnącej konkurencji ze strony podmiotów pozabankowych, m.in. z sektora technologicznego (np. PayPal).

Jednak w drodze do szybkiej i sprawnej cyfryzacji banki napotykają szereg wewnętrznych barier, co sprawia, że proces ten rozciąga się w czasie. Niemal połowa decydentów (48 proc.) przyznała, że na całkowite wdrożenie cyfrowej strategii potrzebuje od 3 do nawet 5 lat, co jest znacznym okresem na tak dynamicznie rozwijającym się rynku.

Problemy z kadrą

Wśród trzech największych barier digitalizacji wymieniane są nieodpowiednia struktura organizacyjna banków, trudności związane z integracją z dotychczasowymi systemami, a także brak wykwalifikowanej kadry.

Dlatego pojawia się nisza dla specjalistów łączących kompetencje technologiczne i znajomość specyfiki funkcjonowania sektora bankowego. Banki potrzebują ich, by osiągnąć następny etap rozwoju.

Mimo to, współpraca z zewnętrznymi dostawcami nie stała się jeszcze powszechną praktyką – tylko ok. 1 na 4 respondentów przyznaje, że jego bank współpracuje z firmą z sektora FinTech. Wyjątkiem jest rynek niemiecki, gdzie taka współpraca cieszy się większą popularnością. Okazuje się jednak, że przeważająca ilość firm (około 2/3), które już zdecydowały się na współpracę z zewnętrznymi organizacjami jest nią usatysfakcjonowana.

Szansa dla polskich specjalistów

- Cyfryzacja jest dla europejskich banków sposobem na utrzymanie przewagi konkurencyjnej, a co za tym idzie, nieodzownym etapem rozwoju. Jednak wewnętrzny brak kompetencji w instytucjach bankowych będzie w najbliższych latach generował popyt na usługi wykwalifikowanych specjalistów z sektora FinTech - mówi Piotr Kania, dyrektor zarządzający GFT Polska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.