PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ćwierć miliona firm mniej w ciągu roku

  • Autor: PAP
  • 24 lip 2013 16:01

Kryzys jak walec przejechał się po przedsiębiorstwach. W ciągu roku liczba firm i instytucji zmniejszyła się o prawie 256 tysięcy. Najwięcej zniknęło z rynku najmniejszych firm – jednoosobowych – ponad 193 tysiące. Zdaniem ekonomistów część z nich przeszła do szarej strefy.

Ćwierć miliona firm mniej w ciągu roku
REKLAMA
To pierwszy spadek liczby płatników składek (czyli firm i instytucji) od wielu lat. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pod koniec pierwszego kwartału tego roku było to 1,93 mln płatników, kwartał wcześniej (czyli na koniec 2012 roku) - 2,05 mln firm i instytucji, a rok wcześniej - pod koniec marca 2012 roku - 2,21 mln.

- Kryzys spowodował, że wiele jednoosobowych firm nie jest w stanie się utrzymać. Mają za niskie przychody - przyznaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. - Część z nich, trudno oszacować jaka, może 30 proc., rejestruje się jak bezrobotni i przechodzi do szarej strefy. Sami sobie jakoś radzą, za to psują rynek firmom, które działają legalnie i są obciążone podatkami i składkami - dodaje ekonomistka.

W ciągu roku liczba najmniejszych firm (prowadzonych przez osoby samozatrudnione) zmniejszyła się o ponad 193 tysiące, a w ciągu kwartału - o ponad 98 tysięcy. Na początku kwietnia tego roku było ich 1,1 mln.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Gdy popatrzy się na dane o bezrobociu, to w ciągu roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych zwiększyła się o ponad 170 tysięcy. Zapewne część z tych osób, to te, które miały własne małe biznesy. Zamknęli je, a zarejestrowali się by mieć bezpłatną opiekę medyczną - uważa Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

Dodaje, że spora grupa byłych mikroprzedsiębiorców wyemigrowała w ciągu ostatniego roku. - Mamy już otwarte rynki pracy: niemiecki, austriacki i pracuje tam kilkadziesiąt tysięcy Polaków, część wyrejestrowała firmy w Polsce, a zarejestrowała w Niemczech - mówi.

Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK, zwraca uwagę na sposób, w jakie w ostatnich latach powstawało wiele jednoosobowych firm: - Powstawały jako sposób albo ucieczka przed bezrobociem. Niektórzy zakładali je samodzielnie, bo dostawali dofinansowanie z urzędów pracy, czy z różnych programów unijnych, a innych nakłaniali do tego pracodawcy, którzy obniżali koszty. Zdaniem ekonomisty wiele z tych firm nie wytrzymało kryzysu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ćwierć miliona firm mniej w ciągu roku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA