CV po studiach. Brak doświadczenia zawodowego nie musi być problemem

Napisanie dobrego CV przez osoby bez doświadczenia zawodowego może wydawać się bardzo trudne. Bo co wpisać w sytuacji, kiedy nigdy nie pracowaliśmy, a w większości ofert pojawia się wymaganie minimum 6-miesięcznego doświadczenia w branży?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

CV po studiach. Brak doświadczenia zawodowego nie musi być problemem

PODZIEL SIĘ


Autor: Piotr Kuron

8 lip 2016 15:19


Zacznijmy od tego, że to, co pojawia się w zamieszczanych na portalach ofertach pracy jest profilem idealnego kandydata. Dlatego nawet, gdy nie spełniamy 100 proc. wymagań – warto aplikować.

Dobrze napisane CV pomoże dostać się na rozmowę kwalifikacyjną, a tam nie decydują już tylko informacje zawarte w życiorysie, ale znacznie więcej czynników. Zatem podstawowym celem CV jest otwarcie drogi do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Jak je zatem przygotować?

Dobre pozycjonowanie

Rekrutrzy poświęcają zwykle jedynie kilka sekund na pierwsze przejrzenie życiorysu i podjęcie decyzji „zapraszam na rozmowę/nie zapraszam”. Warto ułatwić im pracę i tuż pod informacjami teleadresowymi napisać kilku zdaniowy (2-4 zdania) profil zawodowy. Powinien on zawierać syntetyczne informacje o kierunku studiów, prowadzonych projektach, stażach, językach obcych oraz innych umiejętnościach.

Warto stworzyć profil dopiero po napisaniu całego CV. Dla czytającego jest to bowiem pewnego rodzaju streszczenie tego, co znajdzie poniżej.

Doświadczenie

W tym punkcie przechodzimy do kluczowej części dokumentu, stanowiącej zresztą największy problem dla wielu osób studiujących lub zaraz po studiach. „Przecież ja nie mam żadnych doświadczeń, co mam tu wpisać…?”. To faktycznie wyzwanie. Jednak zwykle po krótkiej rozmowie/zastanowieniu się okazuje się, że dana osoba może pochwalić się wieloma interesującymi działaniami.

„Doświadczenia” rozumiemy oczywiście jako wszelkie dotychczasowe działania, na podstawie których można wnioskować, że kandydat poradzi sobie na danym stanowisku. W CV warto zatem umieszczać informacje o:

- Stażach i wolontariatach, w których braliśmy udział – nie muszą być związane z daną branżą.

- Pracy w organizacjach i stowarzyszeniach studenckich – nawet jeśli była to praca przy pojedynczych projektach.

- Projektach realizowanych na uczelni – szczególnie studenci uczelni technicznych mają tutaj duże pole do popisu – często wykorzystują podczas laboratoriów narzędzia lub maszyny, na których później mają pracować.

- Projektach realizowanych w związku ze swoimi zainteresowaniami – to może być np. prowadzenie zespołu amatorskiej siatkówki, pisanie bloga czy hodowla psa rasowego.

Bardzo ważne jest nie tylko, co wpiszemy pod hasłem „doświadczenia”, ale jak opiszemy nasze obowiązki. Zwykle sprawdza się poszukiwanie cech wspólnych pomiędzy stanowiskiem pracy, a naszym doświadczeniem - i uwypuklanie ich w opisywanym doświadczeniu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.