PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Cudzoziemcy zyskają łatwiejszy dostęp do polskiego rynku pracy

  • Bartosz Dyląg
    bad
  • 8 maj 2018 15:48

Łatwiejszy dostęp do polskiego rynku pracy dla cudzoziemców dzięki rozszerzeniu listy zawodów zwolnionych z tzw. testu rynku pracy – takie rozwiązanie przewiduje przygotowany w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej projekt nowelizacji regulującego te kwestie rozporządzenia.

Cudzoziemcy zyskają łatwiejszy dostęp do polskiego rynku pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Przedstawiciele 20 grup profesji (obejmujących aż 197 zawodów) z zagranicy szybciej dostaną zezwolenie na pracę w Polsce.
  • Rozszerzenie listy zawodów skróci czas oczekiwania pracodawcy na możliwość podjęcia pracy przez cudzoziemca o 21 dni.
  • Nowe regulacje wejdą w życie 1 lipca.

Przygotowany w MRPiPS projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia przypadków, w których zezwolenie na pracę cudzoziemca jest wydawane bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców, zakłada bowiem, że wspomnianych 197 zawodów będzie zwolnionych z tzw. testu rynku pracy.

Zwolnienie 197 zawodów z tego obowiązku oznacza w praktyce brak konieczności uzyskiwania od starosty informacji o braku możliwości zaspokojenia w kraju potrzeb kadrowych w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy. Informację taką starosta wydaje na wniosek podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi w terminie 14 dni od dnia złożenia oferty w powiatowym urzędzie pracy (gdy z analizy rejestrów bezrobotnych i poszukujących pracy nie wynika, że istnieje możliwość rekrutacji) lub 21 dni (w razie możliwości zorganizowania rekrutacji wśród bezrobotnych i poszukujących pracy).

Czytaj też: CSR nie jest wyłączną domeną wielkich koncernów

Rozszerzenie listy zawodów skróci więc czas oczekiwania pracodawcy na możliwość podjęcia pracy przez cudzoziemca o 21 dni, a w niektórych przypadkach nawet dłużej, bowiem w czasie rozpatrywania przez wojewodę wniosków o zezwolenie na pracę występuje czasem konieczność wyjaśnienia np. wewnętrznych niespójności dot. informacji starosty, co dodatkowo wydłuża oczekiwanie na decyzję wojewody. 

Na liście zawodów zwolnionych z tzw. testu rynku pracy znalazły się m.in. profesje należące do budownictwa (w tym murarze, betoniarze, dekarze, ślusarze, elektrycy, inżynierowie), branży IT (np. programiści aplikacji oraz projektanci i administratorzy baz danych), a także kierowcy samochodów ciężarowych i operatorzy sprzętu do robót ziemnych, lekarze ze specjalizacją II stopnia lub tytułem specjalisty oraz pielęgniarki bez specjalizacji lub w jej trakcie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Cudzoziemcy zyskają łatwiejszy dostęp do polskiego rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Młody Lekarz 2018-05-17 14:47:38

    A co z prawem wykonywania zawodu? Z tego co mi wiadomo, trzeba ukończyć studia w Polsce, albo UE, żeby leczyć ludzi. Każdy lekarz z osbna będzie przechodził nostryfikacje dyplomu?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA