CSIOZ chce zatrudnić informatyków. Skuszą ich państwowe pensje?

Minister zdrowia uznał, że nie da się dłużej bagatelizować sprawy relatywnie niskich płac informatyków zatrudnionych w ochronie zdrowia i wystąpił o podwyżki dla działów IT.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

CSIOZ chce zatrudnić informatyków. Skuszą ich państwowe pensje?

PODZIEL SIĘ


Autor: Ryszard Rotaub/Rynek Zdrowia

www.rynekzdrowia.pl

11 lut 2015 7:47


W perspektywie jest wdrożenie najpoważniejszych programów z zakresu e-zdrowia, a brak fachowców może je zablokować.

Bartosz Arłukowicz zwrócił się w tej sprawie do ministra pracy i polityki społecznej, a ten 20 stycznia opublikował projekt rozporządzenia ”w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawanie innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych działających w ochronie zdrowia”.

Są w nim m.in. tabele stawek i dodatków funkcyjnych pracowników zatrudnionych w jednostkach budżetowych ochrony zdrowia, a także w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. CSIOZ potraktowano specjalnie, gdyż odpowiada za realizację Projektu P1 (Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych). Zakończenie tego sztandarowego w polskiej administracji publicznej projektu teleinformatycznego planowane jest oficjalnie na koniec 2015 r. Czasu na solidną rekrutację praktycznie więc nie ma.

- Zmiana rozporządzenia podyktowana jest potrzebami związanymi z utrzymaniem systemów i nie ma bezpośredniego związku z bieżącą realizacją Projektu P1 - zastrzega Andrzej Wącior, zastępca dyrektora ds. teleinformatycznych CSIOZ.

Przy okazji podkreśla, że P1, ze względu na skalę wdrożenia, będzie rozwiązaniem unikalnym nie tylko w Polsce, ale i w Europie. - Do utrzymania takiego systemu potrzeba określonej liczby wysokiej klasy specjalistów, których w ramach procesu rekrutacyjnego planujemy pozyskać - zapowiada.

Natomiast w tym roku w fazę eksploatacji mają wejść systemy teleinformatyczne, o których mowa w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia: System P1, System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi, System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych.

- W związku z tym w latach 2015/2016 będziemy realizować ambitny plan rekrutacji nowych pracowników - nawet kilkadziesiąt etatów - którzy będą wykonywać zadania związane z utrzymaniem wspomnianych systemów teleinformatycznych - kontynuuje.

Konkurencja lepiej płaci

Teraz w całej ochronie zdrowia informatyków jest za mało, ich zarobki w porównaniu z ofertami firm komercyjnych są zdecydowanie za niskie. Nawet stawki wynagrodzeń w CSIOZ nie są konkurencyjne - nie tylko w stosunku do tego, co proponują prywatne podmioty, ale również w porównaniu do innych jednostek IT w administracji (więcej zarabiają np. w Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów, Centrum Projektów Informatycznych, w ministerstwach).

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.