×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Coś złego dzieje się w firmach transportowych. "Problem powróci ze wzmożoną siłą"

 • jk
 • 22 maj 2023 20:00

Pracodawcy z branży transportowej są zgodni – pierwszy raz od lat spadł popyt na pracę kierowców samochodów. Odbija się to m.in. na pensjach pracowników.

Coś złego dzieje się w firmach transportowych. "Problem powróci ze wzmożoną siłą"
Spadł popyt na pracę kierowców, szczególnie na trasach międzynarodowych (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • W ostatnich miesiącach drastycznie spadł popyt na pracę kierowców, szczególnie na trasach międzynarodowych.
 • Sytuacja firm odbija się na wynagrodzeniach. Odnotowuje się spadek pensji szacunkowo o 15-20 proc.
 • Z jednej strony przedsiębiorcy martwią się o bieżącą pracę dla swoich załóg, a z drugiej - długofalowo - obawiają się odchodzenia kierowców i braku możliwości zastąpienia ich młodymi kadrami. 

Spadek popytu na pracę kierowców ciężarówek zaskakuje, ponieważ jeszcze w 2022 roku szacowało się, że na rynku może brakować nawet 100 tysięcy kierowców. 

- Ten rynek nadal jest bardzo chłonny. Brakuje młodych kierowców, nie ma wymiany pokoleniowej. Musimy kształcić młodych kierowców, którzy będą zainteresowani zajmowaniem miejsc kierowców zawodowych, którzy przechodzą na emeryturę – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

- Pierwszy raz od wielu lat mamy oferty pracy od kierowców. Tutaj sytuacja jest bardzo złożona – cena paliw spadła, cena frachtów morskich jest niższa niż rok temu, dywersyfikacja logistyki mocno się zmieniła. Transport drogowy ma alternatywę, więc nie ma takiego popytu na pracę kierowców – dodaje ekspertka rynku pracy Katarzyna Opiekulska.

Spadł popyt na pracę kierowców, szczególnie na trasach międzynarodowych

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (80)

Do artykułu: Coś złego dzieje się w firmach transportowych. "Problem powróci ze wzmożoną siłą"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jack 2023-05-26 23:31:37

  Praca specyficzna. Międzynarodówkę polecam introwerykom. Pracuję 6 rok jako kierowca. Kasa z tego jest niezła, ale opłacisz to: rozłąką z rodziną, szukaniem bezpiecznego miejsca na noc, FIXy, zasrane WC, spanie po dzikusach, obelgi innych użytkowników dróg, nieprzychylnu magazynierzy jeśli nie mówisz w ich języku, ciągłe ciśnienie od spedycji, w (...) odpowiedzialność na drodze, stres... Napisz co Cię najbardziej (...) w pracy kieriwcy:

 • kierowca 2023-05-25 12:18:05

  Dziady od 25 lat dokładają do interesu, aby tylko kierowca zarobił nędzne pieniądze. A, że jeździ mercem za 2 bańki? To żony, nie moje :D 90% firm w Polsce to dziady, na umowie najniższa krajowa, reszta w śmiesznych dietach, wypadek w pracy i jesz tynk ze ściany, bo wypłata śmiechu warta. Największa tragedia w kurierkach. Auta złomy, koła odpadają i najlepiej zlepić je na trytytki. Kasa w ratach, a jeździsz po 12 -15 godzin i targasz tonowe palety ręcznym paleciakiem. Niech dziady zaczną dbać o normalne wypłaty, całe na papierze to nie będzie problemu z kierowcami. I gadanie szefunciów, aby sami otwierali i sobie zobaczyli jest conajmniej śmieszne, jak mnie nie było stać na prowadzenie firmy i zapewnienie godnego wynagrodzenia pracownikom, to zamknąłem biznes, proste. Ale u nas jest eldorado dla dziadów transportowych takich jak np Agmaz od Mazura i wielu innych, mniejszych i to szybko się nie zmieni.

 • Maciej 2023-05-25 08:33:48

  Praca ciężka , non stop kontrole , praca po 15 godz i młodzi ludzie nie powinni marnować sobie życia w tej pracy , ja już 25 lat pracuje jako kierowca i dziś mogę stwierdzić że życie uciekło nie wiadomo kiedy . Szkoda psuć sobie życie pracując w tym ciężkim zawodzie

  • Anatol 2023-05-26 10:03:59

   Ja odeszlem z branży firmy zatrodniaja Ukraińców bo taniej pracują zawód kierowcy niema przyszlosci

 • Janekfranek 2023-05-24 22:06:11

  Mlodzi nie chcą jeździć bo dziad transy jest takich firm 90% nieplaca tak jak sie należy nawet pakiet mobilności za wiele nie pomógł w wypłacaniu należytego wynagrodzenia bo i tak oszukują pracodawcy przy wyplatach i płacą jak chcą ale na papierze jest pieknie i ładnie

  • Piotr 2023-05-25 04:21:39

   Proponuję założyć firmę transportową i zobaczymy ile ty będziesz w stanie zapłacić kierowcy przy dzisiejszych opłatach,życzę powodzenia.

   • Pepa 2023-05-25 10:07:16

    A to kierowca jest temu winien?

 • Piotr 2023-05-24 17:02:50

  A co się dziwić że nie ma młodych w tym zawodzie ciągle delegacje wieczne kontrolę i pieskie pieniądze młodzi nie chcą marnować życia za kierownicą

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA