Coraz więcej Ukraińców będzie szukać pracy w Polsce

Eksperci spodziewają się, że w 2015 r. w stosunku do 2014 r. o minimum 50 proc. wzrośnie aktualna liczba Ukraińców, którzy będą szukać pracy w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz więcej Ukraińców będzie szukać pracy w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

2 sty 2015 10:44


- Pierwszym wyzwaniem, z jakim musi się zmierzyć Ukraina w nowym roku jest korupcja. Do tego potrzebne są istotne zmiany dotyczące finansów publicznych oraz zasad interakcji pomiędzy władzą a obywatelami. Mniej powodów, aby kontaktować się z rządzącymi to jednocześnie mniejsze możliwości tzw. pogoni za rentą (ang. rent-seeking) - powiedział PAP Christopher A.Hartwell, prezes Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

- Po drugie, sektor publiczny na Ukrainie jest rozdęty i część z ludzi tam pracujących trzeba przenieść do sektora prywatnego - dodał.

Czytaj też: W Polsce rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z Ukrainy

Eksperci zgadzają się, że sytuacja gospodarcza na Ukrainie jest bardzo trudna. - Na koniec roku oczekujemy 8-proc. spadku PKB. Mamy bardzo dużą dewaluację hrywny. Spodziewamy się, zgodnie z danymi Banku Narodowego Ukrainy inflacji na poziomie powyżej 20 proc. - przyznaje Oleg Dubisz, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Czytaj też: Polscy sadownicy konkurencyjni dzięki pracownikom z Ukrainy

- Wydaje mi się, że największe bezrobocie jest niestety jeszcze przed nami. Dzisiaj większość przedsiębiorstw stara się jeszcze podtrzymywać tzw. ukryte bezrobocie - nie ma jeszcze tego zachodniego, kapitalistycznego podejścia, kiedy "tnie się po żywemu". Ale szczerze mówiąc oczekuję, że 2015 r. z punktu widzenia bezrobocia będzie rokiem wzrostu, bo wiele przedsiębiorstw zrozumie, że trzeba kardynalnie zmieniać zasady funkcjonowania biznesu - dodał ekspert.

Dubisz spodziewa się, że w 2015 r. w stosunku do 2014 r. o minimum 50 proc. wzrośnie aktualna liczba Ukraińców, którzy będą szukać pracy w Polsce.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.