×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Coraz więcej pracy dla obcokrajowców. Wzrost o 40 proc.

  • Autor: PAP/JP
  • 23 maj 2022 15:38

W maju liczba ofert pracy dla obcokrajowców wzrosła średnio o 35-40 proc.; największy wzrost zapotrzebowania odnotowano w produkcji spożywczej, handlu, logistyce i e-commerce - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych agencji zatrudnienia.

Coraz więcej pracy dla obcokrajowców. Wzrost o 40 proc.
Największy wzrost zapotrzebowania na pracowników odnotowano w produkcji spożywczej, handlu, logistyce i e-commerce (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Według danych Centrum Analitycznego agencji zatrudnienia Gremi Personal specjalizującej się w zatrudnianiu cudzoziemców największy wzrost liczby ofert zatrudnienia odnotowano w branży produkcji spożywczej (+15 proc.) oraz handlu, logistyce i e-commerce (+10 proc.).

"Najwięcej ofert mamy obecnie na stanowiska produkcyjne i magazynowe w branżach spożywczej, logistycznej oraz w przetwórstwie. Pandemia nauczyła Polaków zakupów online na masową wręcz skalę - nieprzerwanie pracowników szukają firmy związane z logistyką, magazynowaniem i e-commerce. Ale i w handlu ruch jest jak zwykle duży, szczególnie przed sezonem długich weekendów, +grillowym+ i wakacyjnym" - skomentowała Anna Dzhobolda z Gremi Personal.

Z obserwacji agencji wynika, że najszybciej rośnie liczba ofert dla mężczyzn - o prawie 20 proc. Jak zaznaczono, trend zmniejszenia się liczby mężczyzn z Ukrainy na polskim rynku pracy jest nadal mocny. W ciągu minionych dwóch tygodni agencja zatrudniła ok. 1000 osób, z których 65 proc. stanowią kobiety, a tylko 35 proc. mężczyzn - podano.

Zdaniem agencji niedobory kadrowe nasilą się w najbliższych tygodniach wraz ze zwiększonym popytem na pracowników sezonowych. Wtedy firmy odczują brak nie tylko ok. 80-100 tys. Ukraińców, którzy po wybuchu wojny wyjechali, by bronić swojego kraju, ale też setek tysięcy sezonowych pracowników z Ukrainy, którzy w tym roku nie przyjadą do Polski - oceniono.

Jak poinformowano, w marcu i kwietniu mężczyzn z Ukrainy na rynku pracy było nieco więcej. Było to związane z tym, że w wyniku sankcji nałożonych na Rosję część polskich firm współpracujących przed wojną z rosyjskim biznesem została zmuszona do ograniczenia działalności i poszukiwania nowych partnerów i rynków zbytu. Skutkiem zmian było zmniejszenie liczby zatrudnionych w tych przedsiębiorstwach - głównie ukraińskich mężczyzn, którzy stanowią dużą część załogi w zakładach hutniczych i przemyśle ciężkim. Ale zwolnieni Ukraińcy też bardzo szybko znaleźli nową pracę - zauważono.

Jak podkreślono, część wakatów można wypełnić zatrudniając uchodźczynie z Ukrainy - wiele firm stara się dostosować dla nich stanowiska zajmowane wcześniej przez mężczyzn.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Coraz więcej pracy dla obcokrajowców. Wzrost o 40 proc.
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA