Coraz więcej pracowników rezygnuje z pracy. To efekt programu 500 plus?

- Od pracodawców napływają sygnały o zwiększonej liczbie składanych przez pracowników wypowiedzeń. Chociaż trudno jednoznacznie powiązać to z wypłatami świadczenia wychowawczego na dzieci, ale nie można też wykluczyć takiego trendu - komentuje Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz więcej pracowników rezygnuje z pracy. To efekt programu 500 plus?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 lip 2016 17:30


Rząd podsumował pierwszy etap obowiązywania programu „Rodzina 500 plus”. W ramach programu wpłynęło ponad 2,6 mln wniosków. Do rodzin trafiło już prawie 5 mld zł.

- Program 500 plus działa już od kilku miesięcy, jednak efekty w postaci wzrostu poziomu konsumpcji nie są jeszcze wyraźne. Natomiast, niestety, ujawniają się już pewne negatywne efekty związane z osłabieniem motywacji do podejmowania i utrzymywania pracy. Od pracodawców napływają sygnały o zwiększonej liczbie składanych przez pracowników wypowiedzeń. Przede wszystkim takie sygnały napływają z sektora handlowego i usługowego, ale również w ramach przetwórstwa przemysłowego jest to zjawisko zauważalne. Chociaż trudno jednoznacznie powiązać to z wypłatami świadczenia wychowawczego na dzieci, ale nie można też wykluczyć takiego trendu - komentuje Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan. 

Baczewski wskazuje, że sytuacja na rynku pracy uległa w ostatnim czasie wyraźnej poprawie i mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Jego zdaniem na takim rynku rośnie skłonność pracowników do zmiany pracy, dlatego też zwiększona liczba wypowiedzeń może być zatem efektem skutecznego poszukiwania lepszych warunków zatrudnienia.

- Wpływ programu 500 plus będzie można oszacować dopiero kiedy pojawią się wyniki dotyczące przechodzenia z zatrudnienia do bierności szacowane w ramach Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności. Jednak te dane GUS publikuje z pewnym opóźnieniem - wyjaśnia Grzegorz Baczewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

kto 2016-07-15 08:16:15

A ile im płacicie? 3, a może nawet 5 zł za godzinę?

yxxyx 2016-07-14 12:41:35

Przecież to było do przewidzenia. Teraz albo podniosą wygagrodzenia, albo bedą sobie robic sami.