Coraz więcej Polaków ma pracę. Ale wzrost jest powolny

Oczekujemy w najbliższym czasie dalszej stabilizacji płac, nie zaś ich wzrostu. Trend wzrostowy zatrudnienia jest utrzymany, ale jest on bardzo powolny - tak dane GUS ocenia Piotr Piękoś, ekonomista Banku Pekao.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz więcej Polaków ma pracę. Ale wzrost jest powolny

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 paź 2014 17:52


Wrzesień nie przyniósł niespodzianek, od kilku miesięcy dynamika płac i zatrudnienia jest raczej stabilna - tak eksperci oceniają czwartkowe dane GUS. Różnią się jednak, co do dalszych przewidywań: jedni nie wykluczają pogorszenia, inni wróżą wzrost zatrudnienia.

Główny Urząd Statystyczny podał, że we wrześniu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (zatrudniających powyżej 9 osób) wzrosło o 3,4 proc. w ujęciu rok do roku, a przeciętne zatrudnienie zwiększyło się o 0,8 proc. w skali roku.

Czytaj też: Płace i zatrudnienie rosną bardzo powoli. Dlaczego?

- Wrzesień nie przyniósł niespodzianek, jeśli chodzi o tempo wzrostu płac i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Od kilku miesięcy dynamika w jednym i drugim przypadku jest raczej stabilna, choć nie można niestety wykluczyć pogorszenia sytuacji w przyszłości. Ryzyko to związane jest z obserwowanym hamowaniem aktywności gospodarczej. Na taki scenariusz wskazują m.in. opublikowane w czwartek wyniki ankiety przeprowadzonej przez NBP wśród przedsiębiorców, którzy skorygowali w dół prognozy zatrudnienia w czwartym kwartale br. - skomentowała główna ekonomistka Banku Pocztowego, Monika Kurtek.

Dodała, że opublikowane dane GUS dotyczące rynku pracy są o tyle pozytywne, że nie wskazują na razie, aby działo się na nim coś niepokojącego.

Także Piotr Piękoś, ekonomista Banku Pekao powiedział, że wzrost płac utrzymuje się od dłuższego czasu na stabilnym poziomie.

- Oczekujemy w najbliższym czasie dalszej stabilizacji płac, nie zaś ich wzrostu. Trend wzrostowy zatrudnienia jest utrzymany, ale jest on bardzo powolny i z pewnością w najbliższych miesiącach ujawni się to, że przemysł już nie będzie dłużej tak istotnie kreował etatów. Oczekuję, że nowe miejsca pracy będą powstawały w sektorze usług i handlu, które oparte na popycie krajowym, będą w stanie stworzyć nowe miejsca pracy" - zaznaczył Piękoś. Dodał, że czwartkowe dane GUS dotyczące rynku pracy wskazują na kontynuację odbudowy zatrudnienia, mimo osłabienia popytu zagranicznego.

Ekonomista Credit Agricole, Krystian Jaworski zwrócił uwagę, że w ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach zwiększyły się we wrześniu o 3,7 proc. w ujęciu rok do roku wobec 3,8 proc. w sierpniu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.