Coraz więcej kobiet w IT. Głównie zajmują stanowiska kierownicze i analityczne

Branża IT, która nadal jest zdominowana przez mężczyzn, coraz chętniej zwraca się ku kobietom.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz więcej kobiet w IT. Głównie zajmują stanowiska kierownicze i analityczne

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

16 cze 2015 17:28


Według danych Diverse Consulting Group, która specjalizuje się w prowadzeniu rekrutacji w branży IT, mężczyźni dominują w kilku dziedzinach i to oni są przeważnie zatrudniani na stanowiskach technicznych. Praca programisty (89 proc. zatrudnionych), architekta/projektanta (91 proc.) czy konsultanta wdrożeniowego (76 proc.) jest zazwyczaj wykonywana właśnie przez panów.

– Mała liczba kobiet na tych stanowiskach jest związana z małą popularnością kierunków technicznych wśród młodych dziewczyn. Jednak pamiętajmy, że ten trend się zmienia. Uczelnie dostosowują swoje programy do wymagań branży, a rynek pracy – tak bogaty w atrakcyjne oferty, zweryfikował myślenie młodych ludzi – mówi Katarzyna Banaś z Diverse Consulting Group.

– Rozwój techniki, nowe firmy oferujące ciekawe projekty i ciągle dostępne miejsca pracy spowodowały, że branża ta jest jedną z najbardziej atrakcyjnych pod względem możliwego zatrudnienia, również dla kobiet – dodaje.

Kobieca strona IT

Brak technicznego wykształcenia jest głównym powodem, dla którego na stanowiskach specjalistycznych w IT brakuje kobiet. Jednak panie od dłuższego czasu odnajdą się w tej branży i odnoszą w niej sukcesy. Najpopularniejsze stanowiska obsadzone przez kobiety to: analityk biznesowy (58 proc. zatrudnionych), specjalista ds. testów (48 proc.) czy menedżer projektu (46 proc.).

Coraz więcej pań zatrudnianych jest również jako konsultant wdrożeniowy – 24 proc. Są to więc stanowiska w większości związane ze współpracą z innymi ludźmi, tworzeniem analiz
i rozwiązywaniem problemów, zarządzaniem czy dbaniem o rozwój innych.

– Kobiety często są bardziej skrupulatne, mają większą podzielność uwagi i są bardziej zmotywowane, co pomaga im w pracy na stanowiskach analitycznych czy kierowniczych. Badania wskazują, że przez takie cechy, jak podejmowanie inicjatyw, dążenie do realizacji założonych celów, umiejętność budowania relacji oraz odpowiedniego delegowania i egzekwowania zadań, kobiety są skutecznymi menadżerami – dodaje Banaś.

Jeśli zaś chodzi o stanowiska bardziej techniczne, to wśród kobiet często wybieraną rolą jest tester systemów – tutaj panie wśród swoich kolegów wyróżniają się m.in. cierpliwością oraz dokładnością.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.