PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Coraz więcej kobiet pracuje fizycznie. Aż 1/4 z nich nigdy nie dostała podwyżki

 • jk
 • 18 sie 2022 13:45

Obszar negocjacji płacowych jest jednym z tych, w których widać znaczące dysproporcje między kobietami a mężczyznami pracującymi fizycznie. W ciągu 12 miesięcy podwyżkę otrzymało aż 60 proc. badanych panów oraz 44 proc. pań. Z kolei aż 1 na 4 pracowniczki fizyczne nigdy nie dostała podwyżki.

Coraz więcej kobiet pracuje fizycznie. Aż 1/4 z nich nigdy nie dostała podwyżki
W I półroczu 2022 roku do pracowników fizycznych skierowano ponad 77 tysięcy ogłoszeń o pracę w Pracuj.pl (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Pracowniczki fizyczne są raczej aktywne rekrutacyjnie. 4 na 10 respondentek biorących udział w badaniu Pracuj.pl przyznało, że obecnie szukają aktywnie pracy.
 • Wśród zawodów uważanych za stopniowo „feminizujące się” znalazły się m.in. kierowczyni ciężarówki i kurierka, nieco rzadziej wskazywano dostawczynię. Dopiero na czwartym miejscu znalazła się praca kucharza/kucharki, stereotypowo postrzegana jako „kobieca”.
 • Wciąż dostrzec można różnice w podejściu do pracy kobiet. Z opinią, że kobiety wykonują pracę fizyczną równie dobrze, co mężczyźni, zgadza się 81 proc. badanych przez Pracuj.pl pań  i 62 proc. panów.

W I półroczu 2022 roku do pracowników fizycznych skierowano ponad 77 tysięcy ogłoszeń o pracę w Pracuj.pl. Dla porównania, rok wcześniej, czyli w I półroczu 2021 roku, kierowano do nich 50 tysięcy ofert.

Na sytuację fachowców - w postaci szans, ale i wyzwań - wpływają także czynniki gospodarcze i międzynarodowe. Wojna w Ukrainie spowodowała odpływ wielu pracowników fizycznych płci męskiej, gdy firmy stanęły niemal z dnia na dzień przed wyzwaniem pilnego zastąpienia ich nowymi osobami.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Firmy zmieniają się dla Ukrainek, a to niełatwe

Wraz ze wzrostem popytu na tę grupę zawodową na rynku pracy fizycznej pojawiają się nowe szanse dla kobiet, które wykonują zawody m.in. w branży produkcyjnej, budowlanej czy w transporcie. Duże zapotrzebowanie na rekrutację kadr może zwiększać otwartość pracodawców na zatrudnianie pań.

Przykładów nie brakuje. DHL Supply Chain to jedna z firm, które starają się przełamywać stereotypy na temat pracy w logistyce jako typowo męskiej branży i tak przygotowują stanowiska pracy, by zawodowe obowiązki mogły na nich wykonywać również kobiety.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Coraz więcej kobiet pracuje fizycznie. Aż 1/4 z nich nigdy nie dostała podwyżki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • kangur 2022-08-18 17:26:51

  pracuj[CENZURA]kropkapl to jakaś szemrana organizacja, która zyje główne z handlu danymi dziesiątków tysięcy kandydatów do pracy, którzy nigdy nie otrzymali od pracuj[CENZURA]kropkapl nawet potwierdzenia przyjęcia CV. Wysłałem odpowiedź na kilkadziesiąt ofert (w razie wytoczenia mi procesu dysponuję kopiami). Nie otrzymałem ŻADNEGO potwierdzenia, że ktoś moje odpowiedzi choćby przeczytał. O ile wiem, to dotyczy większości "kandydatów". Mam niejasne podejrzenia, że wiele "ofert pracy" to tylko klikbajty, żeby sprzedać reklamy, lub wył[CENZURA]udzić dan osobowe.

  • JK 2022-08-19 09:50:42

   a wiesz, jak to działa? Rekruter musi kliknąć w ikonkę, żeby Tobie pojawił się status rekrutacji... nie oznacza to, że CV nie zostało przejrzane. Polecam sprawdzić parę rzeczy: czy podałeś prawidłowy nr telefonu lub maila; czy oddzwaniałeś na połączenia (w razie wątpliwości sprawdź czy nie oddzwaniasz na pokaz garnków) i przejrzyj swoje CV. PS. 10 pracodawców w 5 lat nie jest atutem.

   • Kangur 2022-08-19 20:19:36

    Bredzisz. Najęli cię w tym żałosnym "pracuj"?

 • cenzor 2022-08-18 17:24:29

  O pracujkropkapl jak o zmałym. Albo tylko dobrze albo wcale

 • kangur 2022-08-18 17:21:14

  [CENZURA]

 • JK 2022-08-18 15:07:50

  Jako osoba, która obserwowała wprowadzenie kobiet na "typowo męskie" obszary pracy w firmie, dostrzegam wiele + związanych z organizacją pracy / poprawą atmosfery pracy w różnorodnych zespołach przy braku spadku wyników. Jednocześnie pojawia się problem, który w części oddaje autor wpisu KALISZAK - kobieta nie może niektórych rzeczy dźwignąć, czasem wymaga wsparcia dodatkowej osoby i część pracowników nie potrafi tego zrozumieć. Ba, uważa za dyskryminujące, że kobiety jeżdżą na wózkach, wprowadzają dane do komputera, ogarniają papiery itp. czyli wykonują prace, które może wykonać każdy bez względu na płeć. Ale, że nie robi tego 101% facet... Podobnie działa to na obszarach typowo kobiecych - mężczyźni, którzy rozpoczęli pracę w takich obszarach muszą mierzyć się z podobną reakcją Pań...

 • kaliszak 2022-08-18 14:44:07

  Kobiety chciały równouprawnienia no to je mają ! Nie mozna pisac artykułów , w których autor płącze i rozczula sie nad losem kobiet, bo pracują fizycznie, tego chciały, feministki cały czas nachalnie i po chamsku żadają równouprawnienia w każdej sferze no to proszę bardzo. Czekamy na kobiety w kopalniach, hutach, przy kopaniu rowów, niech pracują tak samo ciężko i za te same pieniądze. Nie może byc też tak, że kobueta pracuje fizycznie ale wykonuje najłatwiejsze, najlżejsze prace tylko dlatego, że jest kobietą, jak równośc to równośc, w pracy i wynagrodzeniu. A mało mężczyzn pracuje fizycznie i tez nigdy nie dostali podwyżki albo inaczej, gdyby nie ustawowe podwyzki płacy minimalnej to nigdy by jej nie otrzymali no ale o nich autor zapomniał, ma ich głeboko w ....poważaniu no bo to jest pase, kto by sie użalał nad białymi, hetero mężczyznami, prawda? Gdyby chociaż byli Murzynami gejami...

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA