Ponad 40 procent firm z branży IT publikuje w ogłoszeniach o pracę informację o wynagrodzeniu. Na polskim rynku pracy tego typu transparentność wciąż jeszcze nie jest czymś oczywistym. Tymczasem, jak podkreślają specjaliści, opłaca się ona – podanie informacji o zarobkach skraca czas rekrutacji i sprawia, że zgłasza się do niej więcej chętnych.

Wynagrodzenie jest głównym czynnikiem decydującym o przyjęciu (bądź nie) danej oferty pracy w branży IT. Kandydaci oczekują jednak nie tylko atrakcyjnej pensji i dodatkowych benefitów pozapłacowych, ale też jasnej informacji na ten temat.
- Obecnie przedstawiciele branży IT należą do jednych z najlepiej opłacanych pracowników. Co ważne, są oni świadomi tego, że firmy ich potrzebują i tym samym mają duże oczekiwania, zarówno finansowe, jak i pozafinansowe, względem pracodawców. Firmy prześcigają się więc w benefitach, ale zapominają, że o pieniądzach też warto rozmawiać. Dla ludzi technicznych często brak konkretów, brak jawnej informacji o wynagrodzeniu jest ich stratą czasu – wybiorą tego pracodawcę, który z góry przedstawi im konkretną ofertę płacową, ścieżkę kariery już na etapie pierwszego kontaktu, a nie na drugim czy trzecim etapie procesu rekrutacyjnego – mówi Łukasz Biedulski, Team Leader ICT w firmie doradztwa personalnego HRK.
Jawności wynagrodzeń oczekują zresztą nie tylko sami kandydaci. To również wymóg nowopowstających portali pracy dla branży IT, które obecnie wymagają od pracodawców podania tzw. widełek płacowych na konkretnych stanowiskach – bez tego publikacja ogłoszeń jest niemożliwa.
Ta presja powoduje, że na publikację informacji o wynagrodzeniu decyduje się już 40 proc. firm z branży IT. I – jak wskazują eksperci – ta jawność się opłaca. Z badań HRK wynika, że 48 proc. z firm, które w ogłoszeniach o prace podają wysokość wynagrodzenia odczuło większy spływ aplikacji kandydatów ze zbieżnymi oczekiwaniami finansowymi, 24 proc. odnotowało znaczące skrócenie czasu procesu rekrutacyjnego, zaś 14 proc. zauważyło poprawę swojego wizerunku na rynku pracy.


KOMENTARZE (0)