Coraz więcej bezrobotnych małżeństw w Portugalii

W Portugalii żyje już ponad 12,3 tys. rodzin, w których oboje z małżonków nie mają pracy. Ich liczba zwiększyła się w tym roku o 27 proc. wobec 2012 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz więcej bezrobotnych małżeństw w Portugalii

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 lis 2013 9:03


Jak poinformował w środę lizboński Instytut Pracy i Szkoleń Zawodowych (IEFP), pod koniec września br. w portugalskich urzędach pracy zarejestrowanych było 12 tys. 374 rodzin z dziećmi, w których żaden z małżonków nie jest aktualnie zatrudniony. Oznacza to 27-procentowy wzrost w porównaniu do analogicznego miesiąca w ub.r.

"Nieco bardziej optymistyczny sygnał dociera do nas po przeanalizowaniu liczby bezrobotnych małżeństw w ujęciu miesiąc do miesiąca. W porównaniu z sierpniem br. zaobserwowaliśmy o 117 przypadków takich rodzin mniej. To już piąty w tym roku miesiąc, podczas którego zanotowano tendencję spadkową" - napisały w komunikacie władze IEFP.

W opinii portugalskich ekonomistów przedstawione przez IEFP dane o bezrobociu małżeństw nie oddają pełni zjawiska, gdyż nie obejmują wielu rodzin, które z różnych przyczyn nie zostały dotychczas zarejestrowane w urzędach pracy lub nie mają prawa do zasiłków. Łączna liczba Portugalczyków znajdujących się w takiej sytuacji szacowana jest na ponad 1 mln.

Zgodnie z obowiązującymi w Portugalii od połowy ub.r. przepisami rodziny z niepełnoletnimi dziećmi, gdzie oboje z współmałżonków pozostaje bez pracy, mogą liczyć na wyższą o 10 proc. stawkę zasiłku dla bezrobotnych. Jej większy poziom ma się utrzymać również w 2014 r.

Według statystyk portugalskich urzędów pracy we wrześniu br. w instytucjach tych zarejestrowanych było jako bezrobotni 886 tys. osób. Blisko 550 tys. z nich pozostawało bez pracy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Ponad 10-milionowa Portugalia ogarnięta jest jednym z najpoważniejszych w historii tego kraju zjawiskiem bezrobocia. Bez zatrudnienia pozostaje tam 16,3 proc. osób zdolnych do pracy. Zjawisko bezrobocia dotyczy już 43 proc. młodzieży.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.