Coraz więcej aktywnych seniorów na rynku pracy

Według prognoz demograficznych seniorzy będą coraz częściej aktywnymi uczestnikami rynku pracy. Dotyczy to nie tylko czynnego jej wykonywania, ale także poszukiwania nowych wyzwań. Tym samym wzrośnie liczba seniorów szukających pracy. Z tego powodu należy skutecznie przeciwdziałać stereotypom wpływającym na tworzenie barier przy zatrudnianiu osób starszych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz więcej aktywnych seniorów na rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

21 mar 2014 11:39


Rekrutacja i zarządzanie zespołem mieszanym wiekowo może przynieść firmie wiele korzyści. Według prognoz demograficznych seniorzy będą coraz częściej aktywnymi uczestnikami rynku pracy. Dotyczy to nie tylko czynnego jej wykonywania, ale także poszukiwania nowych wyzwań. Tym samym wzrośnie liczba seniorów szukających pracy. Z tego powodu należy skutecznie przeciwdziałać stereotypom wpływającym na tworzenie barier przy zatrudnianiu osób starszych. Jakimi pracownikami w rzeczywistości są dzisiejsi seniorzy? Jak w pełni wykorzystać potencjał tych osób i czy pozwoli to budować przewagę konkurencyjną firmy?

W Polsce pracuje co druga osoba w wieku 50 - 64 lat. Jednak według danych Eurostatu z 2012 roku, dla przedziału tylko o 5 lat węższego (55-64) jest to już zaledwie 38,7 proc.. Ujemny przyrost naturalny, kształtujący się w tym samym roku na poziomie -0,01 proc. oraz reforma dotycząca wydłużenia wieku emerytalnego powodują, że osób w wieku 50+ na rynku pracy ciągle przybywa.

Kim jest senior?

Obecni przedstawiciele pokolenia 50+ znacząco odbiegają od stereotypowo postrzeganych osób starszych. Samo nazywanie ich seniorami może być przez część z nich odbierane stosunkowo negatywnie, ponieważ nie tylko nie czują się staro, a prowadząc aktywny tryb życia przeczą takiej klasyfikacji. Trudno jest jednak zdefiniować wiek, po przekroczeniu którego można byłoby określać daną osobę jako seniora, ponieważ ta granica jest dość płynna i na przestrzeni ostatnich lat uległa znaczącej zmianie.

Umownie, pojęcie senior dotyczy osób 50-55+, jednak ze względu na zmiany demograficzne i fakt, że globalnie mamy do czynienia ze społeczeństwami starzejącymi się, obecnie częściej są to osoby, które przekroczyły 60 lub 65 rok życia. Paradoksalnie, za tymi zmianami wydają nie nadążać statystyki, które w określaniu wieku senioralnego przyjmują co do zasady wiek 55+. Potwierdza to miejsce Polski na tle europejskiego wskaźnika AAI (Active Ageing Index) badającego aktywność społeczną i zawodową oraz identyfikującego potencjał zawodowy osób po 55 roku życia. Znaleźliśmy się na ostatnim, 27 miejscu. Dlatego rząd wspomaga seniorów poprzez serie programów finansujących przedsięwzięcia, które mają wspierać aktywność na rynku pracy i w życiu zawodowym.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.