Coraz mniej ofert pracy. Sytuacja pogorszyła się w całej Polsce

Ostatnie trzy miesiące ubiegłego roku, były nieznacznie gorsze dla szukających pracy, niż czas od lipca do września. Wiele branż zanotowało mniejsze zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników. Gdzie odnotowano największy spadek?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Coraz mniej ofert pracy. Sytuacja pogorszyła się w całej Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

29 sty 2015 11:45


Przyjrzyjmy się danym "Licznika rynku infoPraca", które pokazują, że w ostatnim kwartale 2014 pracodawcy opublikowali o 12 proc. mniej ofert, w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Najgorzej jest w produkcji, tu mamy spadek o 635 ofert, potem obsługa klienta i call center – mniej o 323 ofert, dalej logistyka, czyli spadek o 267 ofert, a następnie księgowość i audyt, tu było mniej o 248 ogłoszeń. Jeśli spojrzymy na branżę HR i kadry widzimy 237 mniej ofert, w finansach to 232.

Zobaczmy teraz, jak wygląda to w poszczególnych województwach. I tu, znów nie do końca optymistyczne informacje, bo sytuacja na rynku pracy pogorszyła się praktycznie wszędzie. Jak to wygląda w praktyce?

Niewątpliwie najgorzej jest w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim, bo tu mamy spadek o 21 proc. Niewiele lepiej jest w województwie łódzkim i podlaskim, mniej ofert o 18 proc. w porównaniu do trzeciego kwartału ub. r.

Niestety, jeśli chodzi o oferty pracy za granicą, nie jest lepiej, ponieważ tu mamy spadek o 22 proc. Na pocieszenie warto dodać, że odnotowaliśmy wzrost zapotrzebowania na pracowników w województwie świętokrzyskim. Natomiast z optymizmem w przyszłość mogą patrzeć pracownicy branży IT, w tej kategorii mamy bowiem wzrost ofert pracy o 7 proc.

– Spadek ofert pracy w ostatnim kwartale ubiegłego roku spowodowany był m.in sezonowością i naturalnym wyhamowaniem procesów rekrutacyjnych pod koniec roku. Sezonowość widać wyraźnie w spadku ilości ofert pracy w budownictwie i niektórych sektorach produkcji, które są branżami zatrudniającymi głównie w miesiącach wiosenno-letnich oraz wczesnojesiennych - komentuje Marek Jurkiewicz, general manager infoPraca.

- Porównując dane z GUS dotyczące zatrudnienia w grudniu 2014 roku do analogicznego miesiąca w 2013 roku, możemy zauważyć wzrost zatrudnienia o 1,1 proc. w sektorze przedsiębiorstw, co oznacza, że pomimo chwilowego wyhamowania dynamiki zatrudnienia, rynek pracy zmierza w pozytywnym kierunku – dodaje.

Kto szuka, kto daje pracę

Najbardziej obiektywnym wskaźnikiem kondycji konkretnej branży będzie porównanie ilości opublikowanych ogłoszeń i liczby napływających aplikacji w odpowiedzi na nie. Spójrzmy jak to wygląda.

Z zestawienia przygotowanego przez infoPracę wynika, że największym zainteresowaniem poszukujących pracy w województwie małopolskim cieszyły się stanowiska sekretarka lub asystentki. O jedno miejsce walczyło aż 95 osób.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Magda Kajzer 2015-01-29 15:18:42

W związku z brakiem ofert na rodzimym rynku pracy jeszcze więcej Polaków będzie wyjeżdżać z kraju. A na brak ofert z zagranicy narzekać nie można. Tym bardziej, że specjaliści w wąskich dziedzinach i wykwalifikowani fachowcy są wręcz pożądani przez zagranicznych pracodawców. O tym, co zmieni się wśród kierunków Polaków wyjeżdżających "za pracą" pisałam na moim blogu - ubezpieczeniepracyzagranica.pl/praca-za-granica-w-2015/, zapraszam do lektury.