Podczas konferencji pt. "Co zrobić by dostać pracę w mediach?", próbowano zdefiniować współczesnego dziennikarza; rozmawiano też m.in. o cechach, które powinny go charakteryzować.

• Dyskusję panelową zorganizowało Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (SDP).
• Według z-cy redaktora naczelnego "Super Expressu" Huberta Biskupskiego obecnie nie jest łatwo pozyskać początkującego dziennikarza lub osoby, która chciałaby zacząć pisać i pracować w tym zawodzie.
• Jako jedną z najważniejszych cech przyszłego pracownika mediów wskazano zainteresowanie danym tematem.
"W ostatnim czasie zmienia się definicja stanowiska dziennikarza. Rozwój technologii i pojawienie się portali informacyjnych sprawiły, że potrzeba pracownika - tzw. media workera - który informacji bezpośrednio nie pozyskuje, ale jest potrzebny do ich przetwarzania" - powiedział dyrektor Biura Programowego TVP Piotr Gursztyn.
"Przykładowo - osoba publiczna udziela wywiadu i nie jest jej intencją poruszenie danego tematu, ale mimo to pojawia się on w wypowiedzi. Wspomniany media worker potrafi to wychwycić. Są to informacje ważne, które wzbudzają zainteresowanie ludzi. Podaje je w bezpośredniej formie albo obudowuje komentarzem" - wyjaśnił.
Według z-cy redaktora naczelnego "Super Expressu" Huberta Biskupskiego obecnie nie jest łatwo pozyskać początkującego dziennikarza lub osoby, która chciałaby zacząć pisać i pracować w tym zawodzie. "Może to być spowodowane zarówno nadmiernymi oczekiwaniami młodych ludzi, jak i tym, że studia dziennikarskie nie dają pełnego oglądu rzeczywistości. Zderzenie z żywą materią, jaką jest dziennik albo portal, przynosi pewien szok" - mówił Biskupski.
W opinii Biskupskiego - chcąc pracować w mediach - rozsądniej jest podjąć studia w kierunku, który nas interesuje. "Łatwiej zostać dziennikarzem po innych - od dziennikarstwa - studiach. Mając wiedzę z prawa czy ekonomii, możemy uczyć się pisać na ten temat, natomiast pięć lat studiów dziennikarskich to zdecydowanie za długi okres" - powiedział Biskupski.
Jedną z najważniejszych cech przyszłego pracownika mediów jest zainteresowanie danym tematem. "Pisać i mówić, można się nauczyć, natomiast ciekawości świata i zainteresowania tym, co wokół nas się dzieje, nauczyć się nie można" - podkreślił z-ca dyrektora, redaktora naczelnego Polskiego Radia 24 Krzysztof Gottesman. "Należy także dużo czytać - również swoje teksty" - dodał.

Słowa kluczowe
- Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich
- Super Express
- Hubert Biskupiński
- Piotr Gursztyn
- TVP
- Krzysztof Gottesman
- Centrum Monitoringu Wolności Prasy
KOMENTARZE (0)