93 proc. pracodawców jest zainteresowanych zatrudnianiem cudzoziemców na okres powyżej 9 miesięcy, ale 83 proc. zwraca uwagę na skomplikowane procedury ich zatrudniania – wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).

- Na podstawie ankiet eksperci IOM i BCC przygotowali zalecenia dotyczące zatrudniania cudzoziemców i zarządzania migracjami w Polsce.
- Główne postulaty dotyczą przede wszystkim skrócenia czasu oczekiwania na uzyskanie zezwolenia na pobyt i pracę.
- Postulaty dotyczą także ujednolicenia procedur stosowanych w urzędach.
Wyniki badań zaprezentowano podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Business Centre Club (BCC). Spotkanie odbyło się w ramach Krajowej Platformy Współpracy na rzecz Integracji, przy której powstała grupa robocza ds. migracji dla sektora biznesu.
Podczas konferencji zaprezentowano wyniki dwóch badań ankietowych przeprowadzonych w sierpniu przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) we współpracy m.in. z BCC.
Pierwsza z nich dotyczy poczucia bezpieczeństwa wśród migrantów pracujących w Polsce. Wzięło w niej udział 592 respondentów z ponad 59 krajów. Z badań wynika, że 75 proc. cudzoziemców czuje się w Polsce bezpiecznie i nie spotkało się z agresywnymi lub wrogimi zachowaniami. Z kolei 26 proc. badanych było ofiarą wrogich i agresywnych zachowań ze względu na swoje pochodzenie.
Wśród wrogich zachowań ankietowani wymienili m.in. przezwiska, groźby, wyśmiewanie, które najczęściej spotykały się z brakiem reakcji ze strony otoczenia. Aby zapobiec takim sytuacjom, badani najczęściej unikają grup i miejsc niebezpiecznych oraz unikają mówienia w języku ojczystym.
Czytaj też: Cudzoziemcy w Polsce. Liczba wydanych zezwoleń na pracę cały czas w górę
Drugie badanie ankietowe dotyczyło trudności w zatrudnianiu migrantów, z jakimi borykają się przedsiębiorcy. Ankieta została przeprowadzona wśród 124 firm z różnych branż w Polsce.

KOMENTARZE (0)