Co Polaków motywuje do pracy? Oto ich wymarzone warunki

O jakiej pracy marzą Polacy? Najważniejsza jest stabilność zatrudnienia i wynagrodzenie. O prestiżu i wyzwaniach marzy niewiele osób...
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co Polaków motywuje do pracy? Oto ich wymarzone warunki

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

20 paź 2014 14:00


Z ankiety przeprowadzonej przez serwis pracy Praca.pl dotyczącej oczekiwań Polaków w zakresie wymarzonej pracy wynika, że co trzeci badany (30 proc.) wskazał stabilność zatrudnienia jako najważniejszy element pracy zgodnej z własnymi pragnieniami.

Co czwarty (26 proc.) oczekuje od pracy marzeń wysokiego wynagrodzenia. Dla 22 proc. Polaków w takiej pracy najbardziej istotne jest to, by mieć poczucie sensu tego co się robi, a 18 proc. po prostu marzy o pracy bez nadmiernego stresu.

Czytaj też: Praca marzeń? Pokryją koszty miesięcznych wakacji i dodatkowo dadzą zarobić

Dla co piątego Polaka najważniejszym elementem wymarzonej pracy jest poczucie sensu tego, co robi. Często winą za to, że pracownik nie widzi sensu swojej pracy można obarczyć menedżerów, którzy nie poświęcają wystarczającej ilości czasu na to, by wyjaśnić pracownikowi, po co wykonuje określone zadania i dlaczego mają one znaczenie dla innych i dla całej organizacji.

Tymczasem danie pracownikowi szansy na to, by zrozumiał, po co robi pewne rzeczy w określony sposób pozwala nie tylko poprawić zadowolenie z pracy, ale również całościową efektywność pracy.

Czytaj też: Matematyk - zawód marzeń. Jakie inne profesje zasłużyły na uznanie?

Z ankiety wynika też, że prestiż i wyzwania to elementy, które w pracy naszych marzeń liczą się najmniej - wskazało na nie jedynie po 2 proc. ankietowanych. Jest to o tyle ciekawe, że chęć zwiększenia kompetencji i zdobycie nowych doświadczeń to jedne z najczęstszych powodów jakie podają na rozmowie kwalifikacyjnej kandydaci pytani o motywację do zmiany pracy.

- Fakt, iż wyzwania w pracy okazują się dla większości mniej znaczące niż większe pieniądze czy umowa o pracę, a jednocześnie to właśnie nowe możliwości są wskazywane jako motywator zmiany pracy wynika przede wszystkim z tego, że na rozmowie kwalifikacyjnej kandydaci starają się zbudować wizerunek osoby ambitnej i zaangażowanej - komentuje prezes Praca.pl Krzysztof Kirejczyk.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.