Co najbardziej niepokoi Polaków przy zmianie pracy?

Nowy szef, obowiązki czy utrata stabilizacji w życiu - czego Polacy boją się najbardziej idąc do nowej firmy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co najbardziej niepokoi Polaków przy zmianie pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

12 mar 2014 12:26


Rozpoczęcie nowej pracy jest mocno stresującym doświadczeniem. Na skali stresu stworzonej przez Holmes'a i Rahe - Social Readjustment Rating Scale (SRRS), zmiana pracy to 36 punktów. To stres mniejszy niż powiększenie się rodziny (39 punktów) czy zawarcie małżeństwa (50 punktów), ale większy niż przejście na dietę (15 punktów) czy nawet zawarcie kredytu hipotecznego (31 punktów).

Dlaczego nowa praca budzi niepokój?

Czego najbardziej boimy się zmieniając pracę? Z ankiety Praca.pl przeprowadzonej na użytkownikach serwisu wynika, że najwięcej obaw budzą dwa elementy zmiany pracy: nowe obowiązki oraz nowe środowisko pracy. 37 proc. pracowników boi się, że nie poradzi sobie z nowymi obowiązkami. Porównywalna ilość (34 proc.) tego, że atmosfera w nowym miejscu pracy nie będzie dobra. Dla prawie co czwartego Polaka (23 proc.), zmiana pracy wiąże się z zaburzeniem stabilizacji w życiu.

Skąd bierze się stres związany ze zmianą pracy? - Przejście do nowej firmy to zawsze niewiadoma. Nawet świetnie przeprowadzony proces rekrutacji, w którym wyjaśni się kandydatowi wszelkie wątpliwości nie daje mu 100 proc. pewności, że nowa praca będzie dokładnie tym czego szuka. Nie zna przecież nowego szefa i kolegów, nie wie czy nowa praca nie okaże się zbyt wymagająca. A kiedy czegoś nie znamy, to się po prostu boimy - komentuje prezes Praca.pl Krzysztof Kirejczyk.

Nowe obowiązki - wyzwanie czy problem?

37 proc. ankietowanych przez Praca.pl użytkowników serwisu to właśnie nowe obowiązki wskazuje jako najbardziej niepokojący element procesu zmiany pracy. Czy sobie poradzę? Czy dam radę pracować zgodnie z oczekiwaniami? Czy to, co będę robić będzie mi się podobać? - takie pytania najczęściej zadają sobie pracownicy przy zmianie pracy. Trudno się dziwić temu, że to właśnie ten element niepokoi najbardziej. Jeśli pracownik sobie nie poradzi, zmiana pracy może okazać się daleko idącą pomyłką - skutkującą nawet utratą pracy.

- Problemem dla pracowników jest również to, że czasem spodziewają się czegoś innego. Wyobrażenia o pracy nie pokrywają się z rzeczywistością. Codzienna praca wygląda inaczej niż to, czego pracownik oczekiwał. To rozczarowanie przekłada się na frustrację i niezadowolenie z nowej pracy - wyjaśnia Kirejczyk.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.