Co motywuje młodych do pracy? Brak pieniędzy i perspektyw

Jak wynika z raportu “Młodzi na rynku pracy. Jak jej szukają? Gdzie ją znajdują?” portalu Absolvent.pl, aż 80 proc. osób do 30. roku życia zdecydowałoby się na zmianę pracy ze względu na zarobki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co motywuje młodych do pracy? Brak pieniędzy i perspektyw

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

27 sty 2014 9:12


- Warto zauważyć, że wysokie zarobki - jako najważniejszy cel pracy - były wskazywane po transformacji ustrojowej w 1991 r. i nadal, ponad dwie dekady później, pozostają aktualne w świadomości społecznej - mówi dr Agnieszka Maciuk-Grochowska z Uniwerystetu Warszawskiego i dyrektor pionu HR w Erbud Industry.

Czytaj też: Młodzi wylatują z pracy z zupełnie innych powodów niż myślą

- Tym samym można pokusić się o hipotezę, że młode pokolenie, wchodzące obecnie na rynek pracy, nadal jest raczej motywowane brakiem (pieniędzy, mieszkania, perspektyw, środków do życia), a tym samym skoncentrowanie na rozwiązywaniu bieżących problemów - komentuje Maciuk-Grochowska.

Czytaj też: Młodzi w pracy. Jak nimi zarządzać i nie zwariować?

Jej zdaniem, w rezultacie rzadziej spotykane jest myślenie w kategoriach rozwoju i osiągania długofalowych celów. - Niestety, taka postawa zwykle ma również swoje negatywne konsekwencje w wymiarze gospodarczym, hamując zrównoważony rozwój i innowacyjność - wyjaśnia.

W czasach kryzysu młodzi oczekują również możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji (37 proc.) i stabilnej formy zatrudnienia (34 proc.). Dla co czwartego badanego istotny jest elastyczny czas pracy oraz dogodna lokalizacja firmy. Natomiast co piąty ankietowany byłby skłonny zmienić pracę ze względu na lepszą atmosferę w firmie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.