PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Co jest najważniejsze podczas rekrutacji? Kandydaci i pracodawcy mają odmienne zdania

  • Autor: aw
  • 7 sie 2017 11:45

Zdaniem pracodawców, na pozytywne doświadczenie kandydata najbardziej wpływają przyjazna atmosfera (88 proc. wskazań) i ciągły kontakt (83 proc.). W opinii uczestniczących w rekrutacji, kluczowe jest informowanie o zakończeniu procesu (86 proc.) oraz powodach niezakwalifikowania się (81 proc.).

Co jest najważniejsze podczas rekrutacji? Kandydaci i pracodawcy mają odmienne zdania
Adobe Stock
REKLAMA

• 6 na 10 pracodawców deklaruje, że ma wdrożony standard zachowań wobec kandydatów.

• Jednak aż 62 proc. starających się o pracę nie zauważa, aby firmy dbały o relacje z nimi – wynika z 4. edycji badania eRecruiter „Candidate Experience”.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Negatywne opinie aplikujących mogą wynikać z różnic w TOP 5 standardów rekrutacyjnych wskazanych przez zainteresowane strony.

 

- Porównanie praktyk wpływających pozytywnie na candidate experience, które wskazali pracodawcy i kandydaci, ujawniło spore rozbieżności. Co prawda, TOP 5 standardów profesjonalnej rekrutacji pokrywa się, ale ich hierarchia jest zupełnie różna. Dla kandydata profesjonalna rekrutacja to taka, w której nie pozostaje bez informacji. Dla pracodawcy ważne jest ogólne wrażenie wyniesione z procesu, na które decydujący wpływ ma panująca atmosfera – wskazuje Julia Urbańska, marketing manager w eRecruiter i koordynatorka Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji.

TOP 5 wg kandydatów

Dla aż 86 proc. kandydatów standardem w firmach powinno być informowanie uczestników procesu rekrutacyjnego o jego zakończeniu. Drugą, najczęściej wskazywaną praktyką, jest informacja o przyczynach niezakwalifikowania się (81 proc.). Na trzecim miejscu znalazł się krótki proces rekrutacji (68 proc.).

Wśród pięciu najważniejszych zachowań, które powinny być standardem rekrutacyjnym, kandydaci wskazali jeszcze na ciągły kontakt oraz przyjazną atmosferę. Agata Błaszkiewicz, dyrektor ds. HR w Colliers International, zauważa, że choć kandydat buduje swoje doświadczenie z firmą, do której aplikuje, na każdym etapie procesu rekrutacji, to jednak najważniejszym elementem z punktu widzenia ubiegającego się o pracę są bezpośrednie spotkania z pracodawcą.

– Zwłaszcza te, w których uczestniczy bezpośredni przełożony dla danego stanowiska. Na tym etapie kandydat ma okazję poznać osoby reprezentujące firmę, porozmawiać z nimi, zadać pytania, zobaczyć biuro, poczuć jego atmosferę. Odpowiednie przeprowadzenie kandydata przez ten etap rekrutacji może bardzo pomóc w budowaniu pozytywnego wizerunku pracodawcy – mówi Agata Błaszkiewicz.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co jest najważniejsze podczas rekrutacji? Kandydaci i pracodawcy mają odmienne zdania

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA