Co jest najważniejsze dla młodych w pracy?

Dla młodych na rynku pracy najmniej liczy się specyfikacja stanowiska czy możliwość rozwoju. Co jest zatem dla nich ważne?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co jest najważniejsze dla młodych w pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

27 kwi 2015 11:59


Z badań, jakie przeprowadził zespół MarkeTeam, wynika, że studenci wchodzący na rynek pracy stawiają przede wszystkim na wysokość zarobków oraz elastyczność zatrudnienia. Mniej liczy się dla nich specyfikacja stanowiska czy możliwość rozwoju.

- Dzisiejsi studenci mają wysoką zdolność funkcjonowania w świecie wirtualnym. My chcemy pomóc im odnaleźć się na rynku pracy. Zależy nam na budowaniu wśród nich przedsiębiorczości. Dlatego byliśmy ciekawi, co jest dla nich ważne i na co zwracają uwagę przy poszukiwaniach - komentuje Anna Żubka, prezes Inclick Polska.

Zarobki najważniejsze dla młodych

Badania ilościowe zostały przeprowadzone na grupie 200 studentów w styczniu 2015 r. Ich kontynuacją były późniejsze wywiady pogłębione w wybraną grupą. Na pytanie jakiej pracy oczekują studenci w trakcie studiów najczęstszą odpowiedzią (60% respondentów) był argument zarobków. Studenci mocno podkreślali swoją kiepską sytuację materialną.

Drugim najważniejszym czynnikiem, na jaki zwracano uwagę, była elastyczność godzin pracy. Aż 43% ankietowanych zdecydowałoby się na podjęcie zobowiązań wobec pracodawcy w wymiarze mniejszym niż 20 godzin tygodniowo. 19% zdecydowałoby się co najwyżej na 1/5 etatu. Jednocześnie aż 75% deklaruje, że byłoby w stanie zwiększyć wymiar czasu pracy, pomimo wcześniejszych ustaleń w pracodawcą.

Możliwość rozwoju oraz zakres powierzonych obowiązków plasują się dopiero na 3 i 4 pozycji (odpowiednio 50 i 35%). Jednocześnie są to dwie pierwsze wskazywanie odpowiedzi przy pytaniach dotyczących wymarzonej pracy. Tu najczęstsza odpowiedź brzmi „w zawodzie”.

Praca zdalna najbardziej pożądana

Zaskakujące wyniki uzyskano w pytaniu o wykonywanie pracy zdalnej przez studentów. Pomimo, że ta forma pracy jest nadal w Polsce słabo rozwinięta, to ponad 65% badanych studentów wskazało na posiadane doświadczenie w tym zakresie. Wynik ten zbliża nas więc do tendencji widocznych w krajach zachodnich i USA.

Ponadto, ponad połowa polskich respondentów byłaby gotowa do wykonywania takiej pracy w tym samym czasie dla kilku pracodawców. Tą tendencję powinni wziąć pod uwagę pracodawcy rekrutujący nowych pracowników wśród pokolenia Z. Wymaga to od nich zmiany sposobu komunikacji i precyzji w zlecaniu zadań. Studentom zaś taka forma pracy pozwala na zdobycie umiejętności takich jak samoorganizacja, terminowość, dyscyplina i dokładne realizowanie poleceń zgodnie z wytycznymi.

- Wyniki badań sprowadzają się jednak do tego samego - dużych możliwości studentów do podejmowania prac dorywczych w elastycznym systemie pracy oraz podjęcia pracy zdalnej - kontynuuje Żubka.

- Studenci świetnie odnajdują się zarówno w pracach przed komputerem, jak i w mniejszym wymiarze czasu, których wykonanie mogą dopasować do grafiku na uczelni. Możliwość znalezienia takich zleceń daje im nasza platforma - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

iwalida wojskowy! 2015-05-02 13:35:17

Władzo ustawodawcza-godziwa praca za godziwe pieniądze, przy obecnych stawkach wynagrodzeń w większości najniższej krajowej obywatele Polscy w swym kraju żyją na skraju ubóstwa. Przestępczość będzie wzrastać, ludzkie są zdesperowani, doprowadziliście że u kresu już wytrzymałości, władza obecna żyje w innej rzeczywistości, więc jak honor macie z wyborów PO-PSL się wycofacie!