Co drugi student pracuje, ale nie zawsze w zawodzie

Już w trakcie studiów ponad połowa studentów pracowała bądź pracuje zawodowo. W pierwszym kwartale 2015 r. największe zapotrzebowanie na pracowników z najkrótszym stażem pracy zgłosiły takie branże jak handel i sprzedaż, bankowość i finanse oraz budownictwo i nieruchomości.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co drugi student pracuje, ale nie zawsze w zawodzie

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

30 kwi 2015 9:40


Jak wynika z danych Eurostatu, rynek pracy w Polsce nie jest zbyt łaskawy dla jego najmłodszych uczestników; w lutym 2015 r. stopa bezrobocia wśród osób poniżej 25 roku życia wyniosła 20,8 proc. Dla porównania dla całego rynku pracy w Polsce było to 7,8 proc.

Jednak dokładniejsza analiza pokazuje, że na tle Europy nie wypadamy najgorzej, bo dla przykładu w Hiszpanii bez pracy pozostaje połowa uczestników rynku pracy poniżej 25 roku życia. Co więcej, porównanie danych rok do roku może napawać pewnym optymizmem, ponieważ okazuje się, że bezrobocie w najmłodszej grupie spadło w Polsce o niemal pięć punktów procentowych (w lutym 2014 r. – było to 25,7 proc.).

Czytaj też: Lewiatan: Młodzi na rynku pracy. Jak im pomóc?

Badania portalu Pracuj.pl pokazują, że młodzi ludzie już na etapie studiów poszukują pracy i pracują, a zestawienia miesięczne i kwartalne wskazują, że rynek pracy otwiera się także na młodego pracownika.

Młodzi, wykształceni wchodzą na rynek pracy

Jak się pokazuje badanie Pracuj.pl Studenci i absolwenci na rynku pracy, ponad połowa badanych podejmuje pracę zawodową w trakcie studiów. W grupie osób poniżej 25 roku życia – 62 proc. respondentów zadeklarowało, że pracuje bądź pracowało zawodowo. Niemal połowa osób w wieku 22-25 lat podjęła pracę związaną z kierunkiem studiów (43 proc. badanych).

Czytaj też: 89 proc. firm z sektor MŚP zatrudnia młodych na cały etat

Jak wynika z analiz, najtrudniej o pracę zgodną z profilem wykształcenia studentom i absolwentom kierunków przyrodniczych – zaledwie 20 proc. badanych z tej grupy zadeklarowało, że pracuje zgodnie z profilem wykształcenia; także humaniści w większości podejmują wyzwania zawodowe spoza obszaru zdobywanych kompetencji – tylko 33 proc. twierdzi, że pracuje bądź pracowało zgodnie z kierunkiem w którym się kształcili.

Natomiast wśród respondentów z uczelni o profilu ekonomicznym, technicznym/ścisłym i medycznym ponad 40 proc. twierdziło, że pracuje zgodnie z profilem wykształcenia.

Rynek pracy dla młodych w pierwszym kwartale 2015 r.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.