PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Co czwarty programista z Europy Środkowo-Wschodniej mieszka w Polsce

  • Autor: aw
  • 14 sie 2017 9:27

– Wyniki badania potwierdzają, że Polska stanowi największy w tym regionie Europy rynek utalentowanych programistów. Jest to wyraźna wskazówka, że warto tu inwestować i powierzać swoje procesy IT w ręce polskich firm – komentuje Dariusz Świąder, prezes Linux Polska.

Co czwarty programista z Europy Środkowo-Wschodniej mieszka w Polsce
Adobe Stock
REKLAMA

• W Polsce pracuje obecnie 250 tys. programistów, co stanowi aż jedną czwartą całej społeczności deweloperów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

• Najwięcej z nich mieszka w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• To wnioski z badania Central & Eastern Europe Developer Landscape 2017, przeprowadzonego przez Stack Overflow na zlecenie infoShare.

• Liczby te pokazują, że Polska dzięki kapitałowi ludzkiemu i skali rynku pracy, to atrakcyjna lokalizacja dla rozwoju inwestycji z branży IT.

Według danych zebranych przez Stack Overflow, populacja programistów w regionie CEE liczy milion osób, z czego w Polsce mieszka i pracuje aż jedna czwarta z nich, czyli 250 tys. Za nami uplasowała się Ukraina (166 tys.), a kolejne miejsca zajmują Rumunia (118 tys.) i Czechy (100 tys.). W pozostałych państwach liczba specjalistów zajmujących się kodowaniem wynosi mniej niż 100 tys.

Mamy utalentowanych programistów, ale wciąż za mało

W badaniu przeanalizowano także, ilu specjalistów tworzących kod przypada na 100 pracujących osób, mieszkających w poszczególnych państwach. W tym zestawieniu nasz kraj wypada jednak gorzej, ze współczynnikiem na poziomie 1,4. To minimalnie więcej, niż wynosi średnia dla regionu, czyli 1,3. Dla porównania, w zdecydowanie mniejszej Słowacji wskaźnik ten wynosi aż 3,7.

– Wyniki badania potwierdzają, że Polska stanowi największy w tym regionie Europy rynek utalentowanych programistów. Jest to wyraźna wskazówka, że warto tu inwestować i powierzać swoje procesy IT w ręce polskich firm – komentuje Dariusz Świąder, prezes Linux Polska, firmy dostarczającej otwarte rozwiązania technologiczne dla największych polskich firm i instytucji publicznych.

Jak dodaje, musimy jednak pamiętać, że nawet pozycja lidera w regionie nie oznacza, że zapotrzebowanie na specjalistów w tym obszarze zostało zaspokojone.

- Wręcz przeciwnie, według szacunków w kraju brakuje około 50 tys. twórców oprogramowania. Konieczne są więc dalsze działania zachęcające do podejmowania tego kierunku studiów, ale także ciągła edukacja osób, które posiadają już kierunkowe wykształcenie informatyczne. Świat nowych technologii zmienia się bowiem na tyle szybko, że jedynie ciągłe doszkalanie się pozwala za nim nadążyć - kontynuuje Dariusz Świąder.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co czwarty programista z Europy Środkowo-Wschodniej mieszka w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA