-
- •12 maj 2020 15:57
Ponad 99 proc. Polaków twierdzi, że zna kogoś, kto skłamał w CV, a 26 proc. otwarcie przyznaje się do oszustwa w dokumentach aplikacyjnych.

- Co czwarty kandydat otwarcie przyznaje się do kłamania w życiorysie zawodowym - wynika z badania serwisu kariery LiveCareer Polska.
- Kłamstwa w CV najczęściej dotyczą posiadanego doświadczenia zawodowego (44 proc.) oraz znajomości lub poziomu zaawansowania języków obcych (41 proc.).
- Najczęstszym powodem podawania nieprawdziwych lub naciągniętych informacji w CV jest długi okres bezrobocia.
Serwis kariery LiveCareer Polska przeprowadził badanie, w którym 1254 respondentów zapytano o to, jak i dlaczego kłamią w CV. Okazuje się, że kłamstwa w CV najczęściej dotyczą posiadanego doświadczenia zawodowego (44 proc.) oraz znajomości lub poziomu zaawansowania języków obcych (41 proc.). Nieco rzadziej - posiadanych umiejętności specjalistycznych (28 proc.) i zakresu obowiązków w pracy (25 proc.).
Co czwarty kandydat otwarcie przyznaje się do kłamania w życiorysie zawodowym, a 48 proc. osób, które opisały się jako prawdomówne, w kolejnych pytaniach przyznało się przynajmniej do jednego kłamstwa w CV.
- Większość osób nie uważa się za kłamców, co jednak nie przeszkadza im zawyżać swoje kompetencje w CV czy sztucznie wydłużać daty zatrudnienia. Wśród niektórych kandydatów panuje przekonanie, że naciąganie informacji w CV to nie kłamstwo, a przejaw przedsiębiorczości i sprytu - mówi Małgorzata Sury, ekspertka ds. kariery w LiveCareer Polska.
Najczęstszym powodem podawania nieprawdziwych lub naciągniętych informacji w CV jest długi okres bezrobocia (30 proc. odpowiedzi wśród osób, które przyznały, że zdarzyło im się skłamać w CV). Kolejnym - niespełnianie wymagań podanych w ofercie pracy (24 proc.). Prawie 14 proc. respondentów kłamie w CV, ponieważ chce dostać wyższą pensję niż oferowana - w tej grupie przeważają mężczyźni.
- Osoby, które aplikują do pracy, powinny pamiętać, że doświadczony rekruter dokładnie ich sprawdzi, np. w internecie lub podczas rozmowy telefonicznej - mówi Żaneta Spadło, ekspertka kariery LiveCareer, autorka badania. - Wpisanie do CV niepełnych dat zatrudnienia lub mało wiarygodnych osiągnięć często dyskwalifikuje kandydata już na początku procesu rekrutacyjnego.


KOMENTARZE (1)