×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Co czwarty Polak przyznaje się do kłamstwa w CV

 • Justyna Koc
  jk
 • 12 maj 2020 15:57

Ponad 99 proc. Polaków twierdzi, że zna kogoś, kto skłamał w CV, a 26 proc. otwarcie przyznaje się do oszustwa w dokumentach aplikacyjnych.

Co czwarty Polak przyznaje się do kłamstwa w CV
Tylko 27 proc. kandydatów, którzy kłamali w CV, zostało przyłapanych na gorącym uczynku. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Co czwarty kandydat otwarcie przyznaje się do kłamania w życiorysie zawodowym - wynika z badania serwisu kariery LiveCareer Polska.
 • Kłamstwa w CV najczęściej dotyczą posiadanego doświadczenia zawodowego (44 proc.) oraz znajomości lub poziomu zaawansowania języków obcych (41 proc.). 
 • Najczęstszym powodem podawania nieprawdziwych lub naciągniętych informacji w CV jest długi okres bezrobocia.

Serwis kariery LiveCareer Polska przeprowadził badanie, w którym 1254 respondentów zapytano o to, jak i dlaczego kłamią w CV. Okazuje się, że kłamstwa w CV najczęściej dotyczą posiadanego doświadczenia zawodowego (44 proc.) oraz znajomości lub poziomu zaawansowania języków obcych (41 proc.). Nieco rzadziej - posiadanych umiejętności specjalistycznych (28 proc.) i zakresu obowiązków w pracy (25 proc.).

Co czwarty kandydat otwarcie przyznaje się do kłamania w życiorysie zawodowym, a 48 proc. osób, które opisały się jako prawdomówne, w kolejnych pytaniach przyznało się przynajmniej do jednego kłamstwa w CV.

- Większość osób nie uważa się za kłamców, co jednak nie przeszkadza im zawyżać swoje kompetencje w CV czy sztucznie wydłużać daty zatrudnienia. Wśród niektórych kandydatów panuje przekonanie, że naciąganie informacji w CV to nie kłamstwo, a przejaw przedsiębiorczości i sprytu - mówi Małgorzata Sury, ekspertka ds. kariery w LiveCareer Polska.

Najczęstszym powodem podawania nieprawdziwych lub naciągniętych informacji w CV jest długi okres bezrobocia (30 proc. odpowiedzi wśród osób, które przyznały, że zdarzyło im się skłamać w CV). Kolejnym - niespełnianie wymagań podanych w ofercie pracy (24 proc.). Prawie 14 proc. respondentów kłamie w CV, ponieważ chce dostać wyższą pensję niż oferowana - w tej grupie przeważają mężczyźni.

- Osoby, które aplikują do pracy, powinny pamiętać, że doświadczony rekruter dokładnie ich sprawdzi, np. w internecie lub podczas rozmowy telefonicznej - mówi Żaneta Spadło, ekspertka kariery LiveCareer, autorka badania. - Wpisanie do CV niepełnych dat zatrudnienia lub mało wiarygodnych osiągnięć często dyskwalifikuje kandydata już na początku procesu rekrutacyjnego. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Co czwarty Polak przyznaje się do kłamstwa w CV
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Wiktoria 2020-06-05 21:12:17

  Faktycznie, nawet po moich znajomych widzę, że część z nich ma wpisany angielski zaawansowany, a tak naprawde to ledwo mówią na poziomie b1... Sama mam wpisany poziom C1, ale jestem po kursie w szkole Demostenes i nie mam żadnych barier w płynnym mówieniu :)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA