Co czwarty Polak obawia się o swoje miejsce pracy

Pomimo wyższego niż w ostatnich latach poziomu bezrobocia, Polacy w coraz mniejszym stopniu obawiają się utraty pracy. Tym samym niemal 75 proc. pracodawców deklaruje utrzymanie poziomu zatrudnienia - wynika z najnowszego raportu Barometr Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co czwarty Polak obawia się o swoje miejsce pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

1 paź 2013 13:00


Z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że stopa bezrobocia w sierpniu osiągnęła najniższy poziom w tym roku i wyniosła 13 proc. Jednak w porównaniu z danymi z lat ubiegłych, obecna sytuacja na rynku pracy jest dużo trudniejsza, bo w stosunku do 2012 r. odnotowujemy wzrost o 121 tys. osób pozostających bez zatrudnienia. W stosunku do sierpnia 2011 roku, obecny poziom bezrobocia jest wyższy o 1,2 punktu procentowego (pp).

- Obserwowana w ostatnich miesiącach relatywnie dobra sytuacja na rynku pracy to w dużej mierze zasługa prac sezonowych, których brak najbardziej wyczuwalny jest na jesieni, gdy rokrocznie wzrasta odsetek osób bezrobotnych. Jednak wyraźnie widać, że wakacyjna poprawa nastrojów przekłada się również na odczucia pracowników - mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

- Z naszych danych wynika, że 26,9% zatrudnionych Polaków obawia się utraty pracy, co stanowi niższy wynik od zeszłorocznego o 5 pp. - wyjaśnia.

Trudniejsza druga połowa 2014 r.

Największych problemów z zachowaniem stanowiska, pracownicy spodziewają się w drugiej połowie przyszłego roku, co potwierdza, że obecnie Polacy nie wyczuwają jeszcze zagrożenia.

Wśród respondentów obawiających się utraty pracy dominują osoby przekonane, że dopiero po 6 miesiącach będą w stanie znaleźć nowe zatrudnienie (28 proc.). Co piąta osoba niepewna obecnie zatrudnienia jest przekonana, że nową pracę uzyska dopiero po upływie przeszło 12 miesięcy (20 proc.), a jedynie 10 proc. respondentów dopuszcza możliwość znalezienia nowego zajęcia w ciągu miesiąca.

Co na to przedsiębiorcy?

Pracodawcy zdają się potwierdzać dobre nastroje pracowników, bo ich znacząca większość (74,3 proc.) planuje utrzymać obecny poziom miejsc pracy. Pozytywnie należy również odbierać zapowiedzi 11,7 proc. firm, które planują w najbliższym kwartale zwiększyć poziom zatrudnienia.

Wśród przedsiębiorców, planujących dodatkowe rekrutacje w najbliższych miesiącach, 60 proc. badanych deklarowało chęć zatrudnienia pracowników niższego szczebla.

- Dla nas to wyraźny sygnał, że w najbliższych miesiącach może dojść do ożywienia gospodarczego, a firmy przygotowują się na wzrosty zamówień - podkreśla Tomasz Hanczarek.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.