Citi Handlowy poszukuje specjalistów do obsługi klientów zamożnych

Citi Handlowy planuje zatrudnić ponad 70 specjalistów do obsługi klientów zamożnych. Poszukiwane będą osoby z doświadczeniem z zakresu zarządzania majątkiem klientów oraz z wiedzą rynkową i produktową w zakresie oferty inwestycyjnej i ubezpieczeniowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Citi Handlowy poszukuje specjalistów do obsługi klientów zamożnych

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

24 kwi 2014 20:36


Zgodnie ze strategią Citi Handlowy konsekwentnie rozwija ofertę i usługi dla klientów affluent i emerging affulent. W najbliższych miesiącach w ramach Citigold zostanie zatrudnionych kilkudziesięciu nowych doradców i będzie rozszerzana rola Biura Doradztwa Inwestycyjnego, w skład którego wchodzą maklerzy i doradcy inwestycyjni, zajmujący się analizą rynków finansowych. 

- Bazując na doświadczeniach Citi z innych krajów, powołaliśmy w Polsce zespół menedżerów inwestycyjnych. Są to specjaliści wspierający pracę opiekunów Citigold w każdym z naszych oddziałów. W swojej bieżącej pracy będą odpowiadać za dostarczenie klientom najbardziej aktualnej wiedzy na temat rynków finansowych, przedstawienie oceny oraz prognoz dotyczących sytuacji rynkowej - mówi Marlena Brzosko, szefowa sieci oddziałów Citigold.

- Dodatkowo w każdym oddziale Citigold stworzyliśmy specjalistyczną funkcję eksperta ds. rynku walutowego. Będzie on pomagał naszym klientom dokonywać najlepszych wyborów w ramach produktów opartych o kursy walut - dodaje Marlena Brzosko.

W wyniku rozszerzania zakresu działalności oddziałów Citigold i biorąc pod uwagę organiczny ich rozwój w 2014 roku planowane jest zwiększenie zatrudnienia w obszarze klienta zamożnego o ponad 70 osób.

Nowi pracownicy będą poszukiwani w 9 największych miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Łodzi. Kandydaci do pracy musza posiadać doświadczenie w bankowości i finansach, poparte wiedzą rynkową i inwestycyjną. Mile widziane będzie również doświadczenie w pracy z klientami zamożnymi.

Jak zaznacza Marlena Brzosko, obecny proces rekrutacyjny jest kontynuacją realizowanej w ostatnich latach strategii rozwoju Citigold.

- W ubiegłym roku zwiększyliśmy nasze zatrudnienie o niemal 25 proc. Jednocześnie uruchomiliśmy program Citigold Associate, który jest skierowany do osób chcących rozwijać się w segmencie klientów zamożnych, ale nie mają obecnie wystarczającego doświadczenia - mówi Brzosko.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.