×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ci specjaliści na Ukrainie mogą zarobić więcej niż w Polsce

  • KDS
  • Opublikowano: 23 sie 2022 13:45

Są specjaliści, którzy na Ukrainie zarobią więcej niż w Polsce. I to o kilka dobrych tysięcy złotych. To eksperci z sektora It, którzy zajmują się fullstackiem i frontendem

Ci specjaliści na Ukrainie mogą zarobić więcej niż w Polsce
W branży IT w Polsce wzrosła liczba ogłoszeń o pracę dla juniorów (fot. Unsplash/Christina @ wocintechchat.com)
REKLAMA
  • No Fluff Jobs, serwis z ofertami pracy dla IT przeanalizował zmiany, jakie zaszły w tej branży w Polsce i Ukrainie w I połowie 2022 roku.
  • Nad Wisłą mieliśmy więcej ofert dla juniorów. Na Ukrainie częściej szuka się frontendowców i testerów.
  • Najwyższe zarobki w Polsce otrzymują eksperci DevOps i BigData (nawet 25,2 tys. netto + VAT przy umowie B2B). Na Ukrainie bardzo dobre wynagrodzenie oferowane jest osobom znającym frontend i fullstack (22,5 tys. złotych netto + VAT przy umowie B2B).

Jak wynika z badań No Fluff Jobs, w Polsce wzrosła liczba ogłoszeń o pracę dla juniorów. W I połowie 2021 roku 6,7 proc. ogłoszeń IT było skierowanych do osób o mniejszym doświadczeniu, natomiast w tym samym okresie w 2022 roku było ich już 15,03 proc. Coraz częściej pojawiają się również oferty pracy z opcją fully remote (w pełni zdalna). W 2021 roku 52,6 proc. ogłoszeń uwzględniało taki model, a w tym roku już 71,8 proc.

- Praca zdalna na dobre zagościła już w branży IT i dziś firmy, które jej nie oferują, z góry skazują się na trudniejszy proces rekrutacyjny - komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. - Z naszych badań wynika, że aż 96 proc. specjalistów IT chce pracować zdalnie lub co najmniej hybrydowo, więc firmy muszą być przygotowane na to, że kandydaci będą od nich wymagać tej opcji zapisanej już w ofercie pracy - dodaje.

Kogo poszukują firmy w Ukrainie i ile płacą?

Najczęściej poszukiwane specjalizacje w Ukrainie to kolejno frontend, testing, backend, UX oraz project manager. Natomiast wśród najpopularniejszych wymagań znajomości technologii znalazły się na pierwszym miejscu react i dalej: javascript, python, java oraz PHP.

Okazuje się, że w Ukrainie specjaliści od fullstack i frontend zarobią więcej niż w Polsce – nawet ponad 22 tys. złotych. Mediana dolnych i górnych widełek wynagrodzeń w regionie ukraińskim dla specjalizacji frontend waha się w przypadku UoP od 13,9 tys. do 20,8 tys. złotych brutto (w Polsce od 11,5 tys. do 17 tys. złotych brutto), a przy B2B od 16 tys. do 22,4 tys. złotych netto + VAT (nad Wisłą od 15 tys. do 21,8 tys. złotych netto + VAT).

Czytaj więcej: Brakuje ludzi. Tylko jedna na pięć firm w tej branży znajduje odpowiedniego pracownika

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ci specjaliści na Ukrainie mogą zarobić więcej niż w Polsce
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA