Chmura to nie tylko 14 mln wakatów. To również coś, co poprawia warunki pracy

• Liczba miejsc pracy dla „chmurowych” specjalistów ciągle rośnie. I to nie tylko w sektorze IT.
• W ubiegłym roku w sektorze MŚP przybyło 7,5 mln miejsc pracy, a w korporacjach zatrudniających powyżej 500 pracowników nawet 6,3 mln.
• W Stanach Zjednoczonych specjalista ds. cloud computingu zarabia ok. 90-124 tys. dolarów rocznie.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chmura to nie tylko 14 mln wakatów. To również coś, co poprawia warunki pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

3 sie 2016 14:56


W serwisie Indeed.com pula ofert pracy dla inżynierów chmury obliczeniowej wynosi obecnie ponad 29 tys., przewyższając np. liczbę wakatów dla doradców finansowych czy specjalistów HR.

Nie inaczej jest w Polsce. W jednym z najpopularniejszych serwisów publikujących oferty pracy, wpisanie w okno wyszukiwarki frazy „cloud computing” prowadzi do ponad 100 wyników. To więcej niż w przypadku inżyniera aplikacji czy specjalisty CRM, nie mówiąc o kucharzu czy dziennikarzu.

Niższe koszty i bezpieczeństwo

Nie ma w tym nic dziwnego. Już przed trzema laty szacowano, że cloud computing stworzy 14 milionów miejsc pracy na całym świecie, w tym 2,5 miliona w państwach członkowskich UE. Powód? Zapotrzebowanie na usługi chmurowe nieustannie rośnie.

– Chmura oznacza wygodę, większe bezpieczeństwo i niskie koszty. Nie trzeba organizować skomplikowanych szkoleń, kupować sprzętu czy oprogramowania na własność. Atutem chmury jest też duża elastyczność umożliwiająca szybkie wdrażanie zmian i wprowadzanie innowacji przy zachowaniu ciągłości działania. Rosnące zapotrzebowanie na usługi cloud computingu, czyli wirtualizacja świata informatyki, jest konsekwencją digitalizacji biznesu. Ten coraz bardziej zmierza ku wykorzystaniu Big Data – analityki dużych zbiorów danych – tłumaczy Robert Zaklika, wiceprezes ATM, operatora centrum danych w Polsce, działającego pod marką Atman.

Według Gartnera wydatki związane z migracją firm do chmury wyniosą do 2020 r. 216 mld dolarów. Potrzebne są więc specjalistyczne kompetencje, zwłaszcza że w chmurze udostępnia się dziś także te rozwiązania, które do niedawna były postrzegane jako stacjonarne. Przykładem mogą być choćby systemy wspierające zarządzanie firmą.

– Rozwiązania IT muszą dzisiaj wchodzić w interakcje z całym ekosystemem, w którym znajdują się portale społecznościowe, platformy sprzedażowe i inne zewnętrzne aplikacje. Większość z tych narzędzi funkcjonuje już dzisiaj w środowisku chmurowym, co wymusza na dostawcach systemów takich, jak ERP czy nawet CRM, dostosowanie swoich rozwiązań do tego modelu – tłumaczy Andrzej Morawski, wiceprezes firmy BPSC.

Praca czeka na człowieka

Największymi pracodawcami poszukującymi specjalistów od chmury obliczeniowej są Amazon, EMC i VMWare oferujących kilka tysięcy wakatów. Profesjonalistów IT poszukują również centra danych będące podmiotem chmurowej transformacji firm.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.