Chiny mogą sprawić, że Europa straci 3,5 mln miejsc pracy

Jeśli Chiny zostaną uznane za gospodarkę rynkową, oznacza to poważne konsekwencje dla Europy, szczególnie dla Polski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chiny mogą sprawić, że Europa straci 3,5 mln miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

21 wrz 2015 11:27


Raport opublikowany niedawno przez Instytut Polityki Gospodarczej wskazuje, że przyznanie Chinom statusu MES może spowodować bezpośrednio i pośrednio utratę 3,5 mln miejsc pracy w Unii Europejskiej i obniżenie PKB o 2 proc. Będzie to skutek uniemożliwienia stosowania ceł antydumpingowych.

- Porzucenie możliwości przeciwdziałania wspieranemu przez państwo dumpingowi wystawi europejskich producentów na zalew tanich produktów z Chin, niszczący zatrudnienie i inwestycje w przemyśle - uważa profesor Robert E. Scott, autor raportu. 

Według autorów raportu w ciągu najbliższych 3 - 5 lat uznanie Chin za gospodarkę rynkową przyniosłaby utratę miliona miejsc pracy w europejskim przemyśle i kolejnego miliona w branżach z nim powiązanych. W sumie utraconych mogłoby być 3,5 miliona miejsc pracy, głównie w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Francji i Polsce. Zdaniem profesora Scotta szczególnie zagrożone sektory to produkcja stali, ceramiki, aluminium, papieru, szkła, części samochodowych i wyrobów chemicznych, które już tracą na skutek chińskiego dumpingu.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.